spanski skali

Македонија

Одбиена жалбата на инвеститорот, „Шпанските скали“ дефинитивно нема да се градат

А1он
„Второстепениот орган при Министерството за транспорт и врски, ја одби жалбата на инвеститорот Амадеус Девелопмент ДООЕЛ за изградба на „Шпанските скали“, информираат од Општина Центар,
Македонија

Прво рочиште за Шпанските скали, Јанакиески не разбира дел од обвинението

А1он
„Шпанските скали“ незиградени, без казнени камати, со оттуѓено земјиште, но и со судски процес во кој првообвинет е поранешниот министер за транспорт и врски Миле
Македонија

Повторно поништено одобрението за градење на таканаречените „Шпански скали“

А1он
Градоначалникот на скопската Општина Центар, постапувајќи во повторна постапка, донесе решение со кое се огласува за ништовно Одобрението за градење на објект со намена –
Македонија

Основниот кривичен суд го прифати обвинителниот акт за „Шпански скали“

А1он
Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен
Македонија

Судот не дозволи одложување на ТНТ за Јанакиески да оди на седница за укинување на притворот

Кристијан Ландов
Судот не му дозволи на Миле Јанакиески да оди на јавна седница во Апелацискиот суд, кој пак треба да донесе одлука за укинување за притворот
Македонија

Јанакиески останува во домашен притвор и за новогодишните празници

Кристијан Ландов
Апелацискиот суд ја одби жалбата на ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески со која бараше да биде ослободен од домашен притвор. Од судот за
Македонија

Ново обвинение за Миле Јанакиески и уште 10 лица за „шпанските скали“

Васко Маглешов
Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција до Кривичниот суд достави обвинение против 11 лица за предметот популарно наречен „шпански скали“, проект кој требаше да
Македонија

Миле Јанакиески пуштен во домашен притвор

А1он
Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески вечерва од истражниот затвор „Скопје“ е спроведен во домашен притвор. Јанакиески беше приведен на 29 јуни по
Македонија

Богдановиќ го поништи решението за изградба на Шпански скали

А1он
Градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ, донесе решение со кое го поништи и го огласи за ништовно издаденото одобрение на фирмата „Амадеус Девелопмент“ за изградба