mile janakieski

Македонија

Пендаровски: Судовите добро да ја проучат пресудата од Стразбур за Јанакиески, потребни се реформи

Александар Тодески
Пресудата на Европскиот суд за човекови права треба добро да биде проучена од судовите, велат за А1он од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, откако судот
Македонија

Кривичен ја чита пресудата за Јанакиески по свое: Смета дека имало пропусти само во жалбената постапка, не за притворите

Александар Тодески
Скопскиот кривичен суд реагира дека во ниту еден дел, Европскиот суд за човекови права не ја оспорува основаноста на определените мерки притвор и куќен притвор
Македонија

Јанакиески бил незаконски притворен и држен во домашен притвор за „Шпански скали“ и 27 април, пресуди судот во Стразбур

Александар Тодески
На ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески незаконски му бил продолжуван домашниот притвор за предметите „Организатори на 27 април“ и „Шпански скали“. Оваа одлука 
Македонија

Апелација и изменетиот Кривичен законик го урнаа „Топлик“: Предметот застарува за сите обвинети

Три дена пред да се заокружат точно седум години откако беше отворена истрагата за предметот „Топлик“, Апелациониот суд во Скопје ја укина пресудата, со што
Македонија

Кривичен суд: Во досудената казна затвор на Миле Јанакиески за „Титаник“ веќе е пресметан притворот и куќниот притвор

А1он
Во пресудата врз основа на признание на вина на обвинетиот Миле Јанакиески за предметот „Титаник“, како и во решението од Апелација со кое се потврдува
Македонија

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

А1он
Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески побара од судот за случајот ТНТ да донесе одбвателна пресуда. Тој рече: „Ве замолувам да ги цените доказите
Македонија

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов
Обвинителот Бурим Рустеми смета дека не докажал оти ексминистерот Миле Јанакиески сторил злоупотреба на службената положба и овластувањето во делот на јавната набавка. Тој му
Македонија

Кривичен го стави Јанакиески во притвор, иако повисокиот суд посочи дека нема докази дека подготвува бегство

Апелација го ослободи бидејќи нема релевантни докази дека се подготвува за бегство, а Кривичен суд му одреди нов притвор на ексфункционерот и обвинет, Миле Јанакиески.
Македонија

На Јанакиески му е одреден и куќен притвор, покрај највисоката затворска казна во “Титаник”

Кристијан Ландов
На Миле Јанакиески кој доби највисока казна во “Титаник” одреден му е куќен притвор. Одлуката, судијата Осман Шабани ја донесе бидејќи Јанакиевски би можел да