toplik

Македонија

Апелација и изменетиот Кривичен законик го урнаа „Топлик“: Предметот застарува за сите обвинети

Три дена пред да се заокружат точно седум години откако беше отворена истрагата за предметот „Топлик“, Апелациониот суд во Скопје ја укина пресудата, со што
Македонија

Апелација ја укина првостепената пресуда за „Tоплик- Сончев град“ и предметот го врати на повторно постапување

А1он
Апелациониот суд Скопје ги уважи жалбите на обвинетите за „Tоплик- Сончев град“, ја укина првостепената пресуда и предметот го врати пред Основниот кривичен суд Скопје
Видео Македонија

ВИДЕО: Плаќање затезна камата не е кривично дело, во „Топлик“ е штета и без неа немаше да постои предметот

Кристијан Ландов
Случајот „Топлик“ е првиот каде што затезна камата се смета за штета и се досудуваат осудителни казни. Додека Обвинителството посочува дека и тие како институција
Македонија

(ВИДЕО) „Топлик“: Јанакиески осуден на 3,6 години затвор, Димовски на условна осуда за исплаќање затезна камата по раскинат договор

Кристијан Ландов
Ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески е осуден на 3 години и 6 месеци за случајот „Топлик“, каде од Обвинителството беше гонет за злоупотреба
Македонија

“Плаќање камата не е штета, а без неа нема случај”, Јанакиески дециден дека нема вина за “Топлик” ниту докази против него

За Миле Јанакиески, ексминистер за транспорт и врски, како и обвинет во “Топлик”, случајот е апсурден. Посочи дека постапувал според законот, па затоа формирал комисија
Македонија

(ВИДЕО) Јанакиески на штаки со повредена нога и легнат во полициско возило однесен на судење

Кристијан Ландов
На штаки, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Адвокатот Еленко Миланов за „А1он“ вели
Македонија

Јанакиески бара супервештачење, распит на Срцев и Пешевски, за да докаже невиност за „Топлик“

Кристијан Ландов
Да се направи супервештачење на предметот „Топлик“, бара одбраната на ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Ова е доставено до судот, бидејќи, според обвинетиот
Македонија

Судијата Шабани не дозволи Јанакиески да оди во тоалет па се предомисли: Три саати зборувам, уста ми се исуши

Кристијан Ландов
Судијата Осман Шабани три часа не дозволува пауза на судењето за “Топлик”, кое започна во 10:30 минути утрово. Тој не дозволи ниту пауза за во
Македонија

(ВИДЕО) Јанакиески тврди дека не го оштетил буџетот со “Сончев град”: Нема пропуст, недостатоците беа отстранети

А1он
По три години судења, ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески даде исказ пред судот за случајот “Топлик”. Тој негира дека го оштетил буџетот, како
Видео Македонија

ВИДЕО: Иако е владин директор и донатор на СДСМ, судот дозволи Тунџев да сведочи во „Топлик“

Кристијан Ландов
И покрај тврдењата на одбраната дека е владин директор и донатор на СДСМ, судот дозволи да се изведе вештачењето за „Топлик“ изработено од вештакот и