Јанакиески бил незаконски притворен и држен во домашен притвор за „Шпански скали“ и 27 април, пресуди судот во Стразбур

Од:

На ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески незаконски му бил продолжуван домашниот притвор за предметите „Организатори на 27 април“ и „Шпански скали“. Оваа одлука  Европскиот суд за човекови права во Стразбур ја донесе денеска, а во неа е наведено дека имало недостиг од доволни причини на неговото лишување од слобода и недостиг од навремено разгледување на жалбите кои што се поднесувани за притворите.

„Утврдена е повреда на член 5 став 3 поради немање доволно причини за лишување од слобода на жалителот и повреда на член 5 став 4 поради недостиг на ‘брзо’ преиспитување на лишувањето од слобода на жалителот“, стои во пресудата на Европскиот суд за човекови права.

Судот освен повреда на човековите права, утврдил и дека ексминистерот има претрпено штета поради притворите, за што му е одредена штета од 3.900 евра.

Би можело да ве интересира

30 дена притвор за убиецот од Стајковци

Горан Наумовски

Продолжен притворот на осомничените за убиството на Данка – телото на девојчето се уште не е најдено

Анита Петровска Рајковиќ

СДСМ: 27 април е крвав потсетник на режимот на ДПМНЕ кој не смееме да дозволиме да се повтори

Горан Наумовски

Притвор за двајцата приведени за убиството на лекарот во Железара

Анита Петровска Рајковиќ

Таткото на Вања останува во притвор – Врховен му ја одби жалбата

Притвор за осомничен кој во повеќе наврати силувал 14-годишна девојка во Битола

Орце Костов