Судот не дозволи одложување на ТНТ за Јанакиески да оди на седница за укинување на притворот

Од:

Судот не му дозволи на Миле Јанакиески да оди на јавна седница во Апелацискиот суд, кој пак треба да донесе одлука за укинување за притворот кој му е одреден за предметот „Шпански скали“.

Судијата Огнен Ставрев дозволи само неговиот адвокат Еленко Миланов да присуствува на седницата.

„За ова има само еден збор ‘Греота е’“, прокоментира адвокатот Димитар Дангов.

Јанакиески е веќе 15 месеци во притвор, а бара да се брани од слобода бидејќи веќе е поднесен обвинителен акт, кој е на оценка во судот за тоа дали ќе биде прифатен или не.

Судијата Ставрев претходно посочи дека нема да дава паузи и дека ако треба судењето ќе трае до осум навечер.

Би можело да ве интересира

Судско рочиште за „Шпански скали“

Ана Ололовска

Прво рочиште за Шпанските скали, Јанакиески не разбира дел од обвинението

А1он

Повторно поништено одобрението за градење на таканаречените „Шпански скали“

Ана Ололовска

Судењето за ТНТ одложено бидејќи сопруг на обвинета е во изолација поради коронавирус

Ландов

„ТНТ“ продолжи со изведување докази

Ана Ололовска

Основниот кривичен суд го прифати обвинителниот акт за „Шпански скали“

А1он