meksiko

Свет

Најмалку осум лица загинаа во поплавите во Мексико, шест во Гватемала

А1он
Најмалку осум лица загинаа, а тројца се повредени откако невообичаено обилните дождови предизвикаа излевање на река во мексиканската држава Халиско. „Атипичните“ врнежи целосно уништија четири
Свет

Границата на САД и Мексико е најопасниот премин на светот: Стотици мртви и исчезнати

А1он
Границата меѓу САД и Мексико беше „најопасната копнена миграциска рута во светот“ во 2022 година, со 686 мртви или исчезнати. Ова се наведува во објавениот
Свет

Новинар убиен на плажа: Директорот на мексикански портал е втора жртва од медиумите во таа земја за седум дена

А1он
Мексикански новинар е убиен вчера во Акапулко, познато мексиканско одморалиште на брегот на Тихиот Океан. Ова го соопшти регионалното обвинителство кое го потврди убиството на
Свет

Терористички напад во Мексико, загинаа и деца: „Тоа е нешто што досега не сме го виделе овде“

А1он
Мексиканските власти објавија дека осум импровизирани експлозивни направи биле поставени на пат во државата Халиско, од кои седум експлодирале додека минувал полициски конвој. Загинаа четворица
Свет

Напад на банда во Мексико, тројца безбедносни службеници убиени со експлозив

А1он
Тројца безбедносни службеници загинаа, а 10 други се повредени во напад со експлозив, за кој се сомнева дека е поставен од членови на криминална банда
Свет

Најмалку сто луѓе загинаа поради екстремните горештини во Мексико

А1он
Најмалку 100 луѓе починаа во изминатите две недели во Мексико поради екстремни горештини бидејќи температурата достигна речиси 50 степени Целзиусови во некои делови од земјата,
Свет

(ВИДЕО) Драма во Мексико: Момче падна од висина од 12 метри кога пукна ременот, камерата го сними хоророт

А1он
6-годишно момче од Мексико преживеа со чиста среќа кога му се откачи зип-лајн ременот, по што падна во вештачко езеро во забавен парк. Семејството го
Свет

(ВИДЕО) Вооружена група киднапира 14 полицајци на југот на Мексико

А1он
Група вооружени мажи во вторникот киднапираа 14 припадници на државната полиција во јужниот дел на Мексико, што предизвика интензивни активности и претреси на федералните и
Свет

Брачен пар од Америка е пронајден мртов во луксузна хотелска соба во Мексико

А1он
Брачен пар од Америка е пронајден мртов во нивната луксузна хотелска соба на мексиканскиот полуостров Долна Калифорнија. Државниот обвинител на Јужна Долна Калифорнија ги идентификуваше