meksiko

Свет

Мексиканската армија откри тунел за нелегален влез во САД

А1он
Мексиканската армија објави дека една патрола открила незавршен тунел ископан под реката Рио Гранде, кој бил наменет за нелегални преминувања на територијата на САД. Тунелот
Свет

Обрадор побара поранешните претседатели на Мексико да ги вратат парите од корупција

А1он
Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека треба да се вратат парите украдени од корумпираните функционери, еден ден откако се појави клучен сведок во
Свет

Мексико објави 30-дневна жалост за жртвите од Ковид-19

А1он
Претседателот на Мексико Андрес Мануел Лопез Обрадор прогласи 30-дневна жалост во земјата за жртвите од коронавирусот, се наведува во соопштението од неговата канцеларија. Мексиканската влада
Свет

Бурата Елида во близина на Мексико станува ураган

А1он
Тропската бура Елида, која се формираше во близина на пацифичкиот брег на Мексико, според најавите, денеска треба да прерасне во ураган. Невремето се движи од копното и за сега нема предупредувања,
Свет

Над 50.000 починати од Ковид-19 во Мексико, во Индија два милиони заразени

А1он
Бројот на потврдени случаи на коронавирус во Индија надмина два милиона, соопшти Министерството за здравство. Во изминатите 24 часа јужноазиската земја регистрираше 62.585 нови инфекции,