kanada

Свет

Седум држави формираат заеднички систем за размена на податоци затворен за Русија и за Кина

А1он
САД, Јапонија, Канада, Јужна Кореја, Тајван, Филипини и Сингапур се согласија да воспостават заеднички систем за размена на податоци, вклучително и лични податоци, што ќе
Свет

Бајден и Трудо: Русија е целосно одговорна за војната

А1он
Американскиот претседател Џозеф Бајден и канадскиот премиер Џастин Трудо се согласија дека Русија е целосно одговорна за нејзината инвазија врз Украина и за натамошните напори
Свет

Ананд: Канадски воени специјалисти ги обучуваат украинските сили „за да се борат и победат“

А1он
Министерот за одбрана на САД, Лојд Остин, по средбата со својата канадска колешка Анита Ананд се заблагодари на Канада за помошта што ја дава на
Свет

Русија забрани влез на речиси 600 Канаѓани, вклучувајќи ги Трудо и Фриленд

А1он
Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека воведува забрана за влез за речиси 600 канадски граѓани, меѓу кои и премиерот Џастин Трудо. Министерството објави
Свет

Канадските пратеници ги прогласија за „геноцид“ руските напади врз Украина

А1он
Пратениците во Долниот дом на канадскиот Парламент синоќа едногласно ги прогласија како „геноцид“ руските напади врз Украина, забележувајќи дека има „доволно докази за систематски и
Свет

Канада на списокот со санкции додаде уште 203 претставници на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск

А1он
Канада додаде уште 203 претставници на самопрогласените народни републики Доњецк и Луганск на списокот со санкции, како дел од канадските санкции поврзани со ситуацијата во
Свет

Канада со нови персонални санкции против Русија

А1он
Канада воведува нови персонални санкции против руски официјални лица и олигарси, јавија синоќа од кандаското МНР. Новите мерки се воведуваат под регулативата за специјални економски
Свет

Канада вети дека ќе им помогне на земјите да престанат да користат руска нафта

А1он
Канада соопшти дека може да обезбеди повеќе нафта, гас и ураниум за да помогне во решавањето на глобалната енергетска криза, јави Би-Би-Си. Канадскиот министер за