kanada

Свет

Канада „ветената земја“ во која младите се враќаат кај родителите, а улиците полни со бездомници

А1он
При спомнувањето на Канада, првите aсоцијации на многу луѓе се позитивни и пријатни: богата земја со силна социјална држава и високо ниво на човекови права,
Македонија

Османи-Жоли: Безвизен режим со Канада е едно од решенијата за подобри односи

Орце Костов
Министерката за надворешни работи на Канада, Мелани Жоли оствари средба со министерот за надворешни работи, Бујар Османи во Скопје на која фокус на разговорите беа
Свет

Поранешната олимписка лизгачка Александра Пол загина во сообраќајна несреќа во Канада

А1он
Поранешната олимписка лизгачка Александра Пол загина во сообраќајна несреќа во Канада, додека во автомобилот бил и нејзиниот син. Таа имаше само 31 година. Александра била
Свет

Канада испраќа војска да се бори со пожарите – наредена е голема евакуација

А1он
Канада испраќа војска за справување со шумските пожари кои брзо се шират во Британска Колумбија, изјави во неделата премиерот Џастин Трудо, додека западната провинција се
Свет

(ВИДЕО) Големите пожари во Канада се спојуваат: „Доаѓаат тешки денови“

А1он
Шумските пожари во западната канадска провинција Британска Колумбија се интензивираа вчера, удвојувајќи го бројот на луѓе под наредба за евакуација на 35.000 од претходниот ден,
Свет

ВИДЕО: 400 шумски пожари беснеат во Канада, наредена евакуација на 30.000 семејства

А1он
Властите во канадската провинција Британска Колумбија наредија евакуација на 30.000 домаќинства додека беснеат околу 400 шумски пожари, јавува Би-Би-Си. Официјалните лица го ограничија патувањето до
Свет

(ВИДЕО) 19 илјади луѓе евакуирани во Канада: „Поради пожарот ноќта изгледаше како ден“

А1он
Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба. Таква ситуација прогласи премиерот на провинцијата Британска Колумбија, велејќи дека
Свет

Канада: Северозападните територии прогласија вонредна состојба поради шумски пожари

А1он
Владата на северозападните територии на Канада прогласи вонредна состојба поради шумските пожари, давајќи им на властите дополнителни овластувања да реагираат на итни случаи. Канадската влада