krst

Регион

Во српскиот град Лозница светиот крст се фаќаше во машка и женска категорија

А1он
Во српскиот град Лозница крстот во осветените води се фаќал во машка и женска категорија. Како што пренесува српски Курир, Давид Милосављевиќ (29) е победник
Македонија

Водици во Кисела Вода се одбележа во базенот „Расадник“: Крстот го фати Давид Мелоски

А1он
Празникот Водици беше најсреќен за 21-годишниот Давид Мелоски од Црниче кој денеска, меѓу педесетина други верници, успеа да го фати Богојавленскиот крст од осветените води
Македонија

Дарко Паскоски го извади светиот крст од водите на студениот Црн Дрим во Струга

А1он
Четириесет и тригодишниот Дарко Паскоски од Струга беше најсреќен меѓу големиот број верници што денеска скокнаа во студените води на реката Црн Дрим и го
Македонија

Седумнаесетгодишниот Ѓорѓи го фати светиот крст во Скопје

А1он
Седумнаесетгодишно момче Ѓорѓи Николовски е најсреќниот од над 150 пријавени верници кој го фати светиот крст во Скопје, каде поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан ги
Македонија

Светиот крст во Битола го фати Иван Стојановски

А1он
Иван Стојановски е најсреќниот учесник во црковната манифестација на положување на светиот крст во водата на базенот на храмот „Свети Великомаченик Димитриј“ во Битола. Меѓу
Македонија

Деветгодишниот Павел Ангеловски вторпат го фати светиот крст во Дебар

А1он
Во Дебар најсреќен беше деветгодишниот Павел Ангеловски, кој и минатата година го фати светиот крст, положен во водата на базенот во дворот на црквата „Света
Македонија

Извршен службен разговор со второосомничениот за симнување на знамето во манастирот на Попова Шапка

А1он
МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на
Македонија

Османи за крстот на Попова Шапка: Предизборна игра на неодговорни политичари

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи смета дека поставувањето крст на Попова Шапка е „предизборна игра“ која, рече, најверојатно е договорена помеѓу „националистички сили кои