vodici

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Власта непотребно се изживуваше над капачите на Водици во Охрид

А1он
ВМРО-ДПМНЕ Охрид реагира поради, како што велат, непотребната акција на полицијата против капачите на Водици цо градот. Еве ја во целост реакцијата од партијата: „Традицијата
Магазин

ВИДЕО: Руска олимписка шампионка за Водици влезе во замрзнатата вода

А1он
Православните верници на 19 јануари го слават Богојавление, а традиционално многу Руси на тој ден се нурнуваат во студените води. Поради пандемијата на коронавирусот, еден
Uncategorized

Богојавление-Водици одбележан со свети литургии во црквите

А1он
Православните верници денеска го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со свети литургии во црквите и нивните дворови. Годинава првпат, поради пандемијата со Ковид-19,
Македонија

Православните верници го слават Богојавление-Водици, нема положување на светиот крст годинава

А1он
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител го крстил
Македонија

Ќе бидеме на висина на задачата за Водици, полицијата ќе има засилени активности, најави Спасовски

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што рече
Македонија

(ВИДЕО) Тепачка за крстот во Штип, попот смирува: „Дојди ајде, друг крст ќе ти дадам“

А1он
На социјалните мрежи беше објавено видео од фрлањето на крстот во Штип, на кое се гледа како настанува тепачка за тоа кој да го земе
Македонија

Петар Рупески по петти пат го фати крстот во водите на Охридското Езеро

А1он
Петар Руепски од охридската населба Варош беше најсреќниот меѓу неколку стотините верници кои денеска скокаа по Чесниот крст што во осветените води на Охридското Езеро
Култура

„Охрид-Водици 2020“: Научната мисла во справувањето со предизвиците околу заштитата и управувањето со природното и културното наследство

А1он
Позитивните искуства во светот, пред се препораките на научната фела во справувањето со современите предизвици за заштита и управување со природното и културното наследство, се