vodici

Регион

Во српскиот град Лозница светиот крст се фаќаше во машка и женска категорија

А1он
Во српскиот град Лозница крстот во осветените води се фаќал во машка и женска категорија. Како што пренесува српски Курир, Давид Милосављевиќ (29) е победник
Македонија

Водици во Кисела Вода се одбележа во базенот „Расадник“: Крстот го фати Давид Мелоски

А1он
Празникот Водици беше најсреќен за 21-годишниот Давид Мелоски од Црниче кој денеска, меѓу педесетина други верници, успеа да го фати Богојавленскиот крст од осветените води
Македонија

Дарко Паскоски го извади светиот крст од водите на студениот Црн Дрим во Струга

А1он
Четириесет и тригодишниот Дарко Паскоски од Струга беше најсреќен меѓу големиот број верници што денеска скокнаа во студените води на реката Црн Дрим и го
Свет

Кремљ: Путин се капеше во ледена вода за Водици

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин се капеше во ледена вода, одбележувајќи го православниот празник Богојавление, изјави за новинарите портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. „Да, тоа го
Македонија

Зечевиќ од Охрид: Силата на духовното раѓање што го носи Водици и вербата во новата надеж нека бидат наша заедничка поткрепа да создадеме подобра иднина

А1он
Генералниот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ Вардарски, и организацискиот секретар Митко Трајчулески денеска присуствуваа на чествувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици заедно со
Македонија

Седумнаесетгодишниот Ѓорѓи го фати светиот крст во Скопје

А1он
Седумнаесетгодишно момче Ѓорѓи Николовски е најсреќниот од над 150 пријавени верници кој го фати светиот крст во Скопје, каде поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан ги
Македонија

Спасовски со честитка за Водици: Нека длабоките вредности на христијанството бидат водич во секојдневниот живот

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски упати честитка до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици. – На овој ден кога водата станува симбол
Македонија

Светиот крст во Битола го фати Иван Стојановски

А1он
Иван Стојановски е најсреќниот учесник во црковната манифестација на положување на светиот крст во водата на базенот на храмот „Свети Великомаченик Димитриј“ во Битола. Меѓу
Македонија

Деветгодишниот Павел Ангеловски вторпат го фати светиот крст во Дебар

А1он
Во Дебар најсреќен беше деветгодишниот Павел Ангеловски, кој и минатата година го фати светиот крст, положен во водата на базенот во дворот на црквата „Света
Македонија

Давид Дамјановски го фати осветениот крст во Тетово

А1он
На годинешното празнување на Богојавление-Водици во соборниот тетовски храм „Свети Кирил и Методиј“ осветениот крст во црковниот базен го фати 21-годишниот Давид Дамјановски. Претходно, архиерејската