ohridsko ezero

Македонија

Реките и двете најголеми езера, Охридското и Преспанското, под ноемврискиот просек

А1он
И денеска водостоите на реките во земјава се под просекот за ноември, покажуваат хидролошките мерења. Најдрастично е намалувањето на Вардар кај Јегуновце и на Сатеска
Македонија

(ВИДЕО) Трипуновски: Седум центиметри го делат Охридското езеро од еколошка катастрофа

А1он
„Се наоѓаме покрај Охридското езеро, бисерот на Македонија, кој заради расипничката влада и Зоран Заев е пред еколошка катастрофа. Езерото е на само 0.07 метри
Македонија

Нивото на Охридското Езеро и натаму под просекот, продолжува неповолната хидролошката состојба

А1он
Нивото на Охридското Езеро денеска е на котата 693,13 метри, што е само три сантиметри над дозволениот минумум утврден на 693,10 метри надморска височина. Причина
Македонија

Охридското Езеро порибено со 1,7 милиони подмладок охридска пастрмка обезбедени од албанското мрестилиште кај Лин

А1он
Охридското Езеро вчера беше порибено со 1,7 милиони единки подмладок на ендемичниот вид охридска пастрмка, обезбедени од мрестилиштето кај Лин на албанска страна. На порибувањето
Македонија

Кривична пријава за тетовец што градел на диво во струшко Калишта

А1он
ОВР Струга поднесе кривична пријава против Б.Р. (38) од тетовското село Желино поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“. Како што
Македонија

Бродарите на Охридското Езеро да ги почитуваат мерките за заштита од коронавирусот

А1он
Претставници на Езерската полиција, на Капетанија на пристаништа и на Државниот пазарен инспекторат синоќа остварија средба со сопствениците на бродови на Охридското Езеро, со цел
Македонија

Кочубовски: Носете маска и држете дистанца на плажа, водата во езерата покажува загадување, но дозволена е за капење

Водата во Охридското, Преспанското и Дојранското Езеро е дозволена за капење, а на плажа се што треба посетителите да прават за бидат безбедни во однос
Македонија

Шекеринска од Охрид: Поддршка за градоначалникот на Охрид во справување со езерската мафија

А1он
Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, која е во работна посета на Охрид денес преку својата страница на социјалната мрежа Фејсбук, изрази директна и недвосмислена
Македонија

Француска поддршка на активностите за соодветно управување со крајбрежјето на Охридското Езеро

А1он
Франција ги поддржува активностите што се спроведуваат во насока на почитување на законските прописи, а се однесуваат на соодветно управување со крајбрежјето на Охридското Езеро.
Македонија

Урнати дивоградбите на дел од охридските плажи кои ќе се уредуваат со речен песок

А1он
Екипи на општинските јавни претпријатија во координација со Општина Охрид од денес ќе почнат со активности за уредување на крајбрежниот простор на Охридското Езеро, во