unesko

Култура

ВИДЕО: Италијанското оперско пеење доби статус на културно наследство на УНЕСКО

А1он
Италијанското оперско пеење е вклучено во листата на нематеријално културно наследство на УНЕСКО. Според странските медиуми, УНЕСКО ја опишува формата на уметност како „средство за
Македонија

Ковачевски во УНЕСКО: Северна Македонија е мултикултурна реткост и придонесува во ефикасен мултилатерализам

А1он
Северна Македонија е мултикултурна реткост и придонесува во ефикасен мултилатерализам, истакна премиерот Димитар Ковачевски во своето обраќање на 42-та Генерална конференција на УНЕСКО во Париз.
Култура

Костадиновска Стојчевска: Статусот на УНЕСКО останува, остануваат и препораките за негово зачувување

А1он
Комитетот за светско културно наследство на УНЕСКО високо го вреднува донесувањето на стратегискиот план заедно со Република Албанија, како потврда за нашите искрени намери за
Македонија

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

А1он
Охридскиот Регион, како универзална вредност, останува на листата на светско наследство на УНЕСКО. Одлуката е сооштена на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на
Свет

УНЕСКО: На историските споменици во два украински града им се заканува уништување

А1он
Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО) предупреди дека главните историски локалитети во два украински града се изложени на ризик од уништување
Проверка со факти

Охридскиот регион останува на листата на УНЕСКО

А1он
Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска присуствува на 45. сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО што се одржува во Ријад, Кралство Саудиска Арабија, на
Свет

УНЕСКО предупредува: Венеција е во опасност, со години се бори со климатските промени

А1он
Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура ја повика италијанската влада да „обезбеди најголема посветеност“ за решавање на „долгогодишните проблеми“ во Венеција, која
Култура

Костадиновска-Стојчевска: Општина Охрид да ја преиспита изградбата на објект во Лагадин, до конечната одлука таму да нема активности

А1он
Националната комисија за УНЕСКО денеска на седница донесе заклучок на Општина Охрид да ѝ се препорача повторно да ги разгледа активностите поврзани за изградба на
Македонија

Извештајот до УНЕСКО за Охридскиот регион е неточен и не одговара на реалната состојба реагираат екологистите

А1он
Претставници на 17 еколошки невладини организации и граѓански иницијативи од Охрид, Струга и Поградец денеска на прес-конференција истакнаа дека поднесениот Извештај на Министерството за култура
Свет

УНЕСКО го прогласи историскиот дел на Одеса за светско наследство во опасност

А1он
Агенцијата на Обединетите нации за култура – УНЕСКО денеска соопшти дека го прогласила Историскиот округ Одеса за светско наследство во опасност. Британските медиуми наведуваат дека