ohridsko ezero

Македонија

Француска поддршка на активностите за соодветно управување со крајбрежјето на Охридското Езеро

А1он
Франција ги поддржува активностите што се спроведуваат во насока на почитување на законските прописи, а се однесуваат на соодветно управување со крајбрежјето на Охридското Езеро.
Македонија

Урнати дивоградбите на дел од охридските плажи кои ќе се уредуваат со речен песок

А1он
Екипи на општинските јавни претпријатија во координација со Општина Охрид од денес ќе почнат со активности за уредување на крајбрежниот простор на Охридското Езеро, во
Македонија

Уште една акција за чистење на дното на Охридското Езеро од цврст отпад

А1он
Членови на Нуркачкиот центар „Акватек“„ од Охрид спроведоа уште една активност за чистење на дното на Охридското Езеро од цврст отпад, последица на негрижата на
Македонија

Министерството за животна средина ќе прави Студија за валоризација на Охридско Езеро

А1он
Министерството за животна средина и просторно планирање го одбележува 5 Јуни – Светскиот ден на животната средина со нова активност на изработка на Студија за
Видео Македонија

ВИДЕО: Нов бетонски ѕид се гради во Охридското Езеро со тешка градежна механизација

Кристијан Ландов
Без документација, ниту било каква градежна дозвола се бетонира нов ѕид на брегот од Охридското Езеро. На парцелата забрзано се гради ѕидот, а денеска на
Магазин

ВИДЕО: Забележана интересна риба која не е својствена за Охридското Езеро

А1он
Охридскиот нуркачки центар „Амфора“ забележал дека од неодамна Сончарките живеат и во водите на Охридското Езеро. „После подолга обсервација на овој интересен вид риба кој
Македонија

Ѕид се гради на брегот на Охридското Езеро, градоначалникот се правда дека побарале рушење уште пред два месеца

Кристијан Ландов
Додека УНЕСКО чека уривање на постојните, во Охрид и натаму никнуваат дивоградби. Овој пат на самиот брег на Охридското Езеро се гради т.н. парапетче, односно
Македонија

ВИДЕО: Акција на нуркачкиот центар Амфора за вадење заостанати мрежи

А1он
„Заостанати потонати мрежи (духови) во Охридско езеро претставуваат голема опасност за живиот свет во езерото. Станува збор за потонати мрежи, кои прават штета не само
Магазин

Отсуството на луѓе го врати „големиот нуркач“ на охридското крајбрежје

Искра Манојлоска
Пандемијата на коронавирусот ги натера луѓето да останат во своите домови секаде ширум светот, а тоа се чини дека му годи на животинскиот свет. Грците
Македонија

Димковски потврди дека концесионерот на Охридското езеро ловел со мрежи и ги кршел законите

Ненавремена и нецелосна физичка заштита на рибата во езерото, како што е предвидено со договорот, е само една од низата причини за раскинување на договорот