popova sapka

Македонија

Спасувачка акција на Попова Шапка: двајца повредени, со квадрицикл излетале во провалија

А1он
Две лица со „четвороцикл“ попладнето излетале од патот Попова Шапка – Лешница, во близина на бачило „Лешница“ во провалија, при што се здобиле со повреди,
Македонија

Автомобил излета од патот Тетово – Попова Шапка, загина возачот, 80 годишен Австриец

Анита Петровска Рајковиќ
80-годишен австриски државјанин загинал вчера на патот кон Попова Шапка. Според информациите од МВР, Австриецот управувал возило со австриски регистарски таблички. Излетал од патот и
Македонија

(ВИДЕО) Ангелов од Попова Шапка: Ќе бараме решение да се намали ризикот од средби со мечките, ова е сепак територија во која природно припаѓаат

Орце Костов
Денес околу 10.45 часот, во месноста Јелак на Шар Планина, мечка нападнала дански турист кој заедно со група скијачи учествувал во т.н. “фри рајд” скијање
Македонија

СДСМ: ДПМНЕ и БЕСА да ја поништат одлуката за рушење на верското обележје на Шапка

А1он
БЕСА и ДПМНЕ во Тетово со своите штетни одлуки и сценарија сакаат да предизвикуваат поделби и тензии меѓу граѓаните, да го загрозат соживотот и меѓусебното
Македонија

Тетовска епархија добила решение за отстранување на крстот на Попова Шапка, ќе поднесат жалба

А1он
Тетовско-гостиварска епархија денеска информираше дека добиле решение од Општина Тетово за отстранување на поставениот крст на црковниот имот на Попова Шапка. Најавија дека ќе биде
Македонија

СДСМ бара БЕСА и ДПМНЕ да ја повлечат одлуката за уривање на крстот на Попова Шапка

А1он
СДСМ бара од коалицијата БЕСА и ДПМНЕ во општина Тетово да ја повлечат одлуката за уривање на верското обележје на Попова Шапка вели пратеничката на
Македонија

Извршен службен разговор со второосомничениот за симнување на знамето во манастирот на Попова Шапка

А1он
МВР соопшти дека денеска во СВР Тетово е извршен службен разговор со 23-годишниот Б.Л. од Мала Речица, кој е второто лице осомничено за симнување на