Реакција на БЕСА за крстот на Шапка: Не си играјте со оган

Од:

Однесувањето на еден владин фукционер како Стојанче Ангелов само уште еднаш потврдува дека поставувањето на Крст на Попова Шапка не е во чест на верата туку политичка провокација. Само политички очајници и губитници можат да се обидуваат да печалат поени со предизвикување етнички тензии на верска основа велат од движењето БЕСА.

– Ова е на штета на православните верници кои некој сака да ги направи орудие за политичка агенда. ДУИ седи во Влада која го именувала Стојанче Ангелов за Директор на Центарот за управување со кризи. ДУИ има Директор во Државниот Инспекторат за градежништво, кој има непосредна надлежност за рушење. ДУИ има интерес да не се зборува за нивните матни бизниси со Дака во Тетово, за коцкарските криминалии, за корупциските скандали со јавните набавки. На ДУИ му треба Крстот за да го отргне фокусот од вистинските прашања. За жал СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се фатија на нивниот мамец. Ја користиме приликата уште еднаш да апелираме да не се играат со оган. Самовластие нема да толерираме. Закани не не плашат. Ќе постапиме согласно закон, се вели во соопштението на БЕСА.

Би можело да ве интересира

Седат Сулејмани избран за шеф на изборниот штаб на „Беса“ и коалицијата „Вреди“

Горан Наумовски

Сејдиу: Техничкиот ги навредува работниците, кабадаии во Собрание, кабадаии во Влада, кабадаии во полиција

Горан Наумовски

По половина месец повторно можност за скијање на Попова Шапка

Горан Наумовски

Беса: На средбата во Приштина со Курти и Конјуфца, присутните лидери ја посочија и идејата за претседател Албанец

Движење БЕСА: ДУИ, СДСМ криминалот и корупцијата се при крај

Горан Наумовски

Во српскиот град Лозница светиот крст се фаќаше во машка и женска категорија

А1он