kanada

Свет

Канада испраќа војска да се бори со пожарите – наредена е голема евакуација

А1он
Канада испраќа војска за справување со шумските пожари кои брзо се шират во Британска Колумбија, изјави во неделата премиерот Џастин Трудо, додека западната провинција се
Свет

(ВИДЕО) Големите пожари во Канада се спојуваат: „Доаѓаат тешки денови“

А1он
Шумските пожари во западната канадска провинција Британска Колумбија се интензивираа вчера, удвојувајќи го бројот на луѓе под наредба за евакуација на 35.000 од претходниот ден,
Свет

ВИДЕО: 400 шумски пожари беснеат во Канада, наредена евакуација на 30.000 семејства

А1он
Властите во канадската провинција Британска Колумбија наредија евакуација на 30.000 домаќинства додека беснеат околу 400 шумски пожари, јавува Би-Би-Си. Официјалните лица го ограничија патувањето до
Свет

(ВИДЕО) 19 илјади луѓе евакуирани во Канада: „Поради пожарот ноќта изгледаше како ден“

А1он
Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба. Таква ситуација прогласи премиерот на провинцијата Британска Колумбија, велејќи дека
Свет

Канада: Северозападните територии прогласија вонредна состојба поради шумски пожари

А1он
Владата на северозападните територии на Канада прогласи вонредна состојба поради шумските пожари, давајќи им на властите дополнителни овластувања да реагираат на итни случаи. Канадската влада
Свет

(ВИДЕО) Тинејџери украдоа „тојота“, па повредија полицаец на велосипед

А1он
Тинејџери од Канада украдоа „тојота“ и тешко повредија полицаец. На видеото кое е објавено јасно се гледа дека на раскрсница црвена „тојота корола“ скршнува од
Свет

Хорор во Канада: Професор и двајца студенти избодени со нож на предавање

А1он
Професор и двајца студенти биле избодени со нож за време на час за „родови прашања“ на универзитет во канадскиот град Ватерло, а осомничениот е приведен,
Свет

(ВИДЕО) Најмалку петнаесет загинати во судир на камион и комбе во Канада

А1он
Најмалку 15 лица загинаа во канадската провинција Манитоба, откако камион удри во возило со кое се превезуваa стари лица и инвалиди, пишува весникот „Винипег фри