kanada

Свет

ВИДЕО: Стотици жртви од пеколните горештини во Канада

А1он
Стотици смртни случаи поврзани со екстремно жешкото време се регистриран во Британска Колиумбија во Канада. Во четирите дека откако областа ја зафатија рекордно високи температури
Свет

ВИДЕО: Топлотниот бран урива рекорди во Канада, измерени 46,6 степени

А1он
Делови од Северна Америка се погодени од бран жештини, а во Канада беше регистрирана рекордна температура од 46,6 степени Целзиусови. Највисоката температура во историјата на
Свет

Границите на САД со Канада и со Мексико ќе бидат затворени до 21 јули

А1он
Копнените граници на САД со Канада и Мексико ќе останат затворени за непотребни патување најмалку до 21 јули, соопшти Министерството за внатрешна безбедност на САД.
Свет

Трудо се заложи за „конкретна акција“ по откривањето масовна гробница со домородни ученици

А1он
Канадскиот премиер Џастин Трудо ја изрази тагата на земјата откако беа откриени остатоци од 215 домородни деца во стар интернат за присилна асимилација и воедно
Свет

Канаѓанка им давала на колегите војници колачиња со канабис

А1он
Припадничката на канадската армија Челси Когсвел ќе биде изведена пред воен суд под обвинение дека за време на воена вежба на војниците од нејзината единица
Свет

Во Канада вакцината на Џонсон и Џонсон ќе се аплицира на лица над 30 години

А1он
Научниот комитет, што ја советува канадската Влада за вакцини против коронавирусот, препорача вакцината на Џонсон и Џонсон да се користи кај лица над 30 години.
Свет

Масовни протести во Канада против воведените епидемиолошки мерки

А1он
Десетици илјади луѓе протестираа на Олимпискиот стадион во Монтреал против воведените епидемиолошки мерки од страна на Владата за спречување на третиот бран од пандемијата на
Свет

Канада испраќа војска и Црвен крст во Онтарио за да помогнат во справување со епидемијата

А1он
Канада планира да испрати припадници на вооружените сили и Црвениот крст во провинцијата Онтарио, каде треба да им помогнат на локалните власти да се справат
Свет

ВИДЕО: Држејќи ја сопругата за рака, канадскиот премиер Трудо се вакцинира со „АстраЗенека“

А1он
Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска ја прими првата доза од вакцината против коронавирусот. Трудо, кој во декември наполни 49 години, се имунизира со вакцината на