migranti

Македонија

Товарен воз удри мигрант на пругата Гевгелија – Скопје

А1он
На пругата Гевгелија – Скопје, во близина на циглана кај Неготино, вчера товарен воз кој сообраќал на релација Гевгелија – Скопје, удрил во едно лице-мигрант.
Регион

Официјална Анкара: Турција нема да решава нов бегалски бран по излегувањето на САД од Авганистан

А1он
Турција нема намера да ги преземе обврските на другите земји и да прифати нов бран мигранти по ескалацијата на ситуацијата во Авганистан. Тоа се нагласува
Свет

ИОМ: Најмалку 57 лица се удавија во превртен брод кај либискиот брег

А1он
Најмалку 57 лица денеска се удавија во Средоземно море откако нивниот брод се преврте крај крајбрежниот либиски град Кумс, соопшти Меѓународната организација за миграција на
Свет

Околу 30 невладини организации ја повикаа Европа да не ги протера мигрантите од Авганистан

А1он
Околу 30 невладини организации (НВО) денеска ја повикаа Европската унија (ЕУ) веднаш да го прекине протерувањето на мигрантите од Авганистан поради офанзивата на талибанските бунтовници
Македонија

Мигранти грабнале, тепале и ограбиле други мигранти во Лојане, уапсен 21-годишен Пакистанец

А1он
„На 18.07.2021 во 13.00 часот во место викано „Под камен“ во село Лојане, општина Липково, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Сопот го
Македонија

Полицијата пронајде седум мигранти во липковско Ваксинце

А1он
Кумановската полиција пронајде седум мигранти од Пакистан, соопштија денеска од СВР Куманово. -Вчера, во село Ваксинце, на местото „Рудничка колонија“, по претходно добиени оперативни сознанија
Свет

Литванија се исплаши од заканите на Лукашенко за мигрантите, ќе гради ѕид накај Белорусија

А1он
Литванија има намера да изгради ѕид на 679 километри долгата граница со Белорусија како бариера против протокот на мигранти, изјави премиерката Ингрида Шимоните на денешната
Свет

Фон дер Лајен ја обвини Белорусија дека намерно создава мигрантска криза во Литванија

А1он
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и вети поддршка на Литванија, земјата која се соочува со зголемен приток на илегални мигранти, претежно Ирачани,
Свет

Никој не знае што се случило со 300 мигранти крај брегот на Јемен, можно е да се удавиле

А1он
Официјален претставник на Обединетите нации денеска изјави дека е можно околу 300 мигранти да се удавиле кога нивниот брод се превртел во близина на брегот