migranti

Свет

Во Британија 200 исчезнати деца имигранти, од нив 176 албански

А1он
Британскиот министер за внатрешни работи Сајмон Мареј потврдил дека 176 албански деца ги напуштиле објектите каде биле сместени по илегалниот влез и не се знае
Македонија

Косовец со изнајмено возило шверцувал мигранти

А1он
Вчера на клучка Прдејци, на автопатот Скопје – Гевгелија, полициски службеници го уапсиле Џ.К.(51) од Косово. При контрола во возило „фиат типо“ со скопски регистарски
Свет

Врховниот суд на САД ја задржа мерката за протерување мигранти од границата

А1он
Врховниот суд на Соединетите Американски Држави ја потврди мерката со која се дозволува депортација на мигрантите фатени на границата меѓу САД и Мексико, воведена за
Свет

Белата куќа го обвини гувернерот на Тексас дека испратил автобуси со мигранти во Вашингтон

А1он
Белата куќа го обвини гувернерот на Тексас Грег Абот дека ги загрозува животите на мигрантите. Таа реакција уследи откако автобуси со мигранти од југозападната граница