migranti

Македонија

Пронајдени 11 мигранти од Бангладеш во возило на автопатот Гевгелија-Неготино

А1он
Единесет мигранти од Бангладеш, пронајдени се вчера околу 08.00 часот на автопатот Гевгелија – Неготино, кај наплатна станица „Демир Капија“, при контрола на возилата „БМВ“,
Свет

УНХЦР: Полицијата е виновна за половина од насилството врз мигрантите

А1он
Речиси половина од целокупното насилство врз африканските мигранти во текот на нивното патување до медитеранскиот брег, го врши полицијата, соопшти Агенцијата за бегалци на ОН
Регион

Мигрантите од грчките острови имаат можност доброволно да се вратат во нивните земји и да добијат парична помош од 2.000 евра

А1он
Мигрантите кои до 31 декември 2019 година пристигнале и престојуваат на грчките острови Лерос, Самос, Лезбос, Кос и Хиос од понеделникот можат да се пријават
Свет

Група мигранти спасени на море е најголемото жариште на коронавирусот на Малта од почетокот на пандемијата

А1он
Во група од 94 мигранти спасени на море и доведени на Малта, 65, или повеќе од две третини се позитивни на Ковид-19, соопшти денеска Министерството
Македонија

Тројца притворени, пронајдени вкупно 95 мигранти во три одделни случаи

А1он
Полицијата лишила од слобода три лица осомничени за криумчарење мигранти, а во возилата кои ги управувале вкупно се пронајдени 95 мигранти и тоа од Бангладеш,
Свет

Малтешката војска од брод во дефект во Средоземно море спасила 96 мигранти

А1он
Војската на Малта вчера спасила група од 95 мигранти, откако нивниот брод имал дефект и постоела можност да се преврти. Портпаролот на малтешката армија потврди,
Свет

Италија стравува од егзодус, најмногу мигранти од Тунис

А1он
Од почетокот на годинава во Италија досега допатувале повеќе од 4.000 државјани на Тунис, кои се најбројна група меѓу мигрантите што секојдневно пристигнуваат на италијанскиот