policajci

Македонија

Повторно нападнати полицајци, во Скопје, Кочани и Македонски Брод

А1он
Уште неколку случаи на агресивно однесување и напади на граѓани кон униформирани полицајци се забележани во изминатите два дена, соопшти МВР. На 06 октомври околу
Македонија

Шаќири од „Аваја“: Враќање на работа на полицајците кои ги тепаа Ромите од Битола е недозволиво

Габриела Димковиќ-Мишевска
Граѓанската иницијатива „Аваја“ порача дека остро се противи на барањето на независниот полициски синдикат за враќање на работа на полицајците кои минатата недела претепаа тројца
Македонија

За утре закажан „Синдикален мото марш“ за поддршка на битолските полицајци

А1он
Утре во Битола со почеток во 15 часот ќе се одржи „Синдикален мото марш“ во организација на Независниот полициски синдикат. Како што велат организаторите, настанот
Македонија

Скопјани нападнале полицаец што им пишал сообраќајна казна, во кичевско нов судир со дрвокрадци

А1он
Вчера околу пладне на булеварот „Словенија“ во Скопје, на влезот за Визбегово, сообраќајни полицајци сопреле патничко возило „дачиа дастер“, со скопски регистарски ознаки, управувано од
Македонија

Заев: Најсилна осуда за бруталноста на полицајците, вакви случаи нема да поминат без казна

А1он
Бруталноста од страна на полициски службеници врз граѓани Роми, што ја видовме вчера во видеото на социјалните мрежи, е за најсилна осуда, објави денеска премиерот
Свет

Германски полицајци суспендирани откако се зачлениле во онлајн клуб на обожаватели на Хитлер

А1он
Во германската сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија се откриени затворени комуникациски групи во кои се разменувале содржини со екстремнодесничарска тематика, а меѓу членовите имало и 29
Регион

ВИДЕО: Пијани хрватски полицајци претепале момче затоа што им звучелo како Србин

А1он
Во хрватското место Корлат кај Бенковац, во близина на Задар, во ноќта меѓу саботата и неделата, двајца полицајци во алкохолизирана состојба претепале човек поради тоа
Македонија

Полицискиот синдикат реагира: Полицајци претставени како криминалци во објава на МВР

Кристијан Ландов
Полицискиот синдикат реагира во врска со вчерашната објава на министерството за внатрешни работи во која се сооштува дека од страна на Одделот за внатрешна контрола,
Македонија

Шестмина скопски полицајци добија кривични пријави, тепале осомничен врзан со лисици

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинитество за гонење организиран криминал и корпуција – Одделение за гонење на сторители
Македонија

Спасовски набавил 3000 пара неквалитетни чизми за полицајците, Чулев со нов поднесок до Обвинителството

Маја Илиевска-Пачемска
Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски одобрил набавка на 3000 пара полициски чизми кои не исполнувале 4 од предвидените критериуми за квалитет, извести денес