smrtna kazna

Свет

Гувернерот на Оклахома укина смртна казна неколку часови пред нејзиното извршување

А1он
Гувернерот на Оклахома, Кевин Стит, денеска нареди укинување на смртната казна за Џулиус Џонс, на кога за само неколку часови требаше да му биде инјектирана
Свет

Врховниот суд во Иран ја потврди смртната казната за новинарот Зам

А1он
Иранскиот Врховен суд денеска ја потврди смртната казна за новинарот Рухолах Зам поради „поттикнување на антивладини немири“ во 2017 година на социјалните мрежи. – Да,
Свет

Бајден ќе работи на укинување на смртната казна во САД

А1он
Избраниот претседател на САД Џо Бајден е против смртната казна и ќе работи на нејзино укинување, изјави денеска неговиот портпарол, додека Министерството за правда закажа
Свет

ОН: Ирак може да погуби стотици затвореници без да им даде право на фер судење

А1он
Педесетина осудени лица за тероризам во Ирак во понеделник може да бидат погубени, предупредуваат тројца експерти на Обединетите нации, истакнувајќи дека на осудените лица немале
Свет

Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД

А1он
Оваа недела беше извршена трета федерална смртна казна во САД. Дастин Ли Хонкон (52) беше егзекутиран со смртоносна инекција во централната држава Индијана. Студент по