smrtna kazna

Свет

Второ погубување на затвореник во електрична столица во Тенеси од 1960 година

А1он
Во американската држава Тенеси денеска на електрична столица ќе биде погубен затвореник. Едмунд Загорски е осуден за двојно убиство во 1984 година и ќе биде
Свет

АИ: Бројот на егзекуциите во светот лани се зголемил за 15 проценти

А1он
Бројот на егзекуциите во светот лани се зголеми за речиси 15 проценти, се наведува во годишниот извештај за спроведувањето на смртната казна на меѓународната организација за
Свет

ПССЕ: Белорусија, САД и Јапонија треба да ја укинат смртната казна

А1он
Белорусија, САД и Јапонија треба да ја укинат смртната казна, изјави денеска на Светскиот ден против смртната казна, претседателот на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ),