vietnam

Свет

Виетнам ја осуди на девет години затвор својата најистакната активистка

А1он
Народниот суд во Ханој денеска ја осуди на девет години затвор Фам Доан Транг, истакната виетнамска активистка и дисидентка која е добитничка на европски награди
Свет

Првиот директен лет од Виетнам до САД е закажан за 28 ноември

А1он
Националниот авиопревозник на Виетнам – Виетнам ерлајнс ќе го изврши првиот директен лет за САД на 28 ноември, јавија виетнамските медиуми. Виетнам ерлајнс вчера добил
Свет

Иранските власти го ослободија запленетиот виетнамски танкер

А1он
Иранските власти денеска ослободија танкер кој плови под виетнамско знаме, а кој неодамна беше запленет од припадници на Иранската револуционерна гарда. „Запленетиот танкер со нафта
Свет

Пет години затвор за Виетнамец кој намерно заразил осум лица со коронавирус

А1он
Маж во Виетнам е осуден на пет години затвор затоа што го пренел коронавирусот на осум лица. Со тоа, ги прекршил строгите мерки за карантин,
Свет

Тестирање за 13 милиони жители на виетнамски град во страв од новиот сој коронавирус

А1он
Виетнам се надева дека ќе пресретне нов бран на Ковид-19 со тестирање на сите жители и со воведување нови мерки за социјална дистанца во градот
Свет

Виетнам до крајот на годината ќе произведе сопствена вакцина против Ковид-19

А1он
Виетнам до крајот на година планира да произведе сопствена вакцина против Ковид-19, која ќе почне да се употребува во 2022 година, објави виетнамското Министерство за
Свет

Советникот на Трамп, О’Брајан, во посета на Виетнам и Филипини на разговори за регионалната безбедност

А1он
Роберт О’Брајан, советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, замина во работна посета на Виетнам и Филипините, соопштија синоќа од Белата куќа. Тие
Свет

ВИДЕО: Најмалку 25 загинати и десетмина исчезнати во тропски циклон што го погоди Виетнам

А1он
Најмалку 25 лица загинаа, а десетмина се водат како исчезнати во Виетнам откако тропски циклон ја погоди државата. Циклонот „Молава“ е еден од најсилните во