filipini

Свет

(ВИДЕО) Бизарна пресметка на далечниот исток: Кинезите со воден топ „пукаат“ во филипински брод

А1он
Филипините ја обвинија Кина дека користела водени топови за да запре три нејзини бродови во последниот територијален спор меѓу двете земји во Јужното Кинеско Море.
Свет

Силен земјотрес ги погоди Филипините, издадено е предупредување за цунами

А1он
Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипините, јавува EMSC. По силниот земјотрес издадено е предупредување за цунами. Земјотресот е
Свет

Еруптира вулкан на Филипините: Училиштата затворени, издадено предупредување за авиони

А1он
Еден од најактивните вулкани во близина на главниот град на Филипини, Манила, почна да исфрла сулфур диоксид и вулкански смог, поради што властите денеска одлучија
Свет

Земјотрес со јачина од 6,3 степени ги погоди Филипините

А1он
Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала го погоди главниот филипински остров, соопштија властите, што го запре железничкиот сообраќај во главниот град Манила.
Свет

ВИДЕО: Вулкан на Филипини исфрла лава на три километри од кратерот, илјадници евакуирани

А1он
Илјадници луѓе се евакуирани откако вулканот Мајон на Филипините почна да исфрла пепел и отровни гасови. Сеизмолозите соопштија дека во последните 24 часа е забележан
Свет

ВИДЕО: Голем пожар во Манила уништи историска зграда

А1он
Голем пожар ја уништи историската зграда на поштата во главниот град на Филипини, Манила. Повеќе од 80 противпожарни возила се испратени на местото на пожарот
Магазин

ВИДЕО: Верниците се камшикуваат до крв и се распнуваат на крст: Треба да се молите и не чувствувате ништо

А1он
Стотици Филипинци го прославија Велики петок на 7 април, камшикувајќи се до крв, а некои отидоа дотаму што се заковаа на крст, традиција која беше
Свет

(ВИДЕО) Страотни слики од Филипини: Се запали траект со 250 патници, најмалку 30 мртви

А1он
Се запали траект со 250 патници и членови на екипажот, а најмалку 30 лица загинаа, додека седум се водат како исчезнати, изјави денеска гувернерот на