filipini

Свет

Манила го продоложи воениот договор со САД, се откажа од зближувањето со Кина

А1он
Иако филипинскиот претседател Родриго Дутерте го критикуваше воениот договор со САД како „неправеден“, филипинската влада одлучи да се откаже од нов сојуз со Кина и
Свет

Тајфунот Вонгфонг од домовите на островот Самар избрка 140.000 Филипинци

А1он
Десетици илјади Филипинци денеска се упатија кон центрите за евакуација, обидувајќи се да ги следат протоколите за држење дистанца, откако силниот тајфун Вонгфонг вчера мина