cunami

Свет

Силен земјотрес ја погоди Јапонија, се стравува од цунами

А1он
Земјотрес со интензитет од 7,3 степени според Рихтеровата скала го погоди североисточниот брег на Јапонија. Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета,
Свет

Јапонските власти се плашат од земјотрес кој би предизвикал цунами

А1он
По силниот земјотрес кој ја погоди Јапонија, тамошните власти предупредуваат дека нов земјотрес би предизвикал цунами од 30 метри. Група експерти ја предупредија јавноста за
Свет

(ВИДЕО) Силен земјотрес на Карибите, издадено предупредување за цунами кај Јамајка

А1он
Земјотрес со јачина на ударот од 7,7 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Карипско море меѓу Јамајка и Куба, информира американскиот Геолошки институт, цитиран
Македонија

Бројот на жртви од цунамито во Индонезија се искачи на 420, опасност од ново цунами се уште постои

А1он
Директорот на индинезиската агенција за природни катастрофи, Сутопо Пурво Нугрохо изјави дека билансот на жртви од ударот на цунамито, во саботата вечерта, се искачи на
Свет

ВИДЕО: Најмалку 168 загинати при налет на цунами во Индонезија

А1он
Најмалку 168 лица загинаа, а над 745 се повредени минатата ноќ при налет на цунами во крајбрежните области меѓу индонезиските осторви Суматра и Јава, предизвикано
Свет

Ова се најголемите природни катастрофи по кои се личеше на апокалипса

А1он
Во последно време во светот се случуваат бројни природни катастрофи, голем број земјотреси и цунами однесоа огромен број жртви. Материјалната штета е огромна, а државите
Свет

Околу 5.000 исчезнати по цунами во Индонезија

Околу 5.000 луѓе се уште се сметаат за исчезнати по цунами во Индонезија, кое според последните податоци однело 1.763 животи, објавија денеска властите. Најмногу исчезнати
Видео Свет

ВИДЕО: Бројот на жртви во Индонезија се искачи на 844 лица, по земјотресот и цунамито

Кристијан Ландов
Во силниот земјотрес и цунамито што го погодија индонезискиот остров Сулавеси загинаа најмалку 844 лица, а повеќе од 50 000 луѓе се евакуирани и сместени