havai

Свет

Силен земјотрес го погоди најголемиот активен вулкан на светот

А1он
Земјотрес со магнитуда од 5.7 степени го погоди најголемиот активен вулкан, Мауна Лоа, на Големиот Хавајски Остров. Притоа, потресот предизвикал паѓање на производи од полиците
Свет

Бројот на загинати од шумските пожари во Мауи се искачи на 111, околу 1.000 луѓе се водат како исчезнати

А1он
Најмалку 111 лица, меѓу кои и деца, загинаа во минатонеделните катастрофални шумски пожари што го зафатија хавајскиот остров Мауи. Началникот на полицијата во Мауи, Џон
Свет

ВИДЕО: Полицијата ми рече да скокнам во океанот, се слушаше врескање како во хорор филм – ужасни искуства на преживеаните на Хаваи

А1он
Жителот на Хаваите, Идрис Нуара, еден од преживеаните во застрашувачкиот пожар во одморалиштето Лахаина, кој однесе најмалку 53 животи, рече дека полицијата му рекла да
Свет

ВИДЕО: Пожарот на Хаваи однесе 55 жртви, 1000 луѓе се исчезнати

А1он
Бројот на загинати во шумскиот пожар што го претвори туристичкиот град Лахаина на хавајскиот остров Мауи во урнатини се искачи на 55, соопшти округот Мауи.