indonezija

Свет

Видодо: Индонезија е подготвена да посредува меѓу Украина и Русија

А1он
Индонезија е подготвена да ги олесни мировните преговори меѓу Русија и Украина, изјави денеска индонезискиот претседател Џоко Видодо во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир
Свет

Загинаа 12 жени во нелегален рудник за злато во Индонезија

А1он
Во свлечиште на индонезискиот остров Суматра загинаа 12 жени, кои нелегално ископувале злато, соопшти денеска индонезиската полиција. Двочасовната потрага резултирала со спасување на две жени
Свет

Парламентот на Индонезија го усвои клучниот закон за сексуално насилство

А1он
Индонезискиот парламент денеска го усвои долгоочекуваниот закон за сексуално насилство, чија цел е да го олесни покренувањето случаи и да им помогне на жртвите да
Свет

Индонезиската полиција со солзавец и водени топови на студентските протести

А1он
Индонезиската полиција денеска фрли солзавец и употреби водени топови за да растера стотици студенти кои протестираа против високите цени на нафтата и против останувањето на
Свет

Војници од 14 нации ќе учествуваат во индонезиско-американските воени вежби

А1он
Годишните воени вежби меѓу индонезиските и американските армии ќе опфатат повеќе од десетина земји оваа година, соопштија официјални лица, додека тензиите со Кина продолжуваат да
Свет

Директор на интернат во Индонезија осуден на смртна казна поради силување на 13 ученички

А1он
Индонезискиот висок суд денеска осуди директор на интернат на исламското училиште на смрт поради силување на најмалку 13 ученички во текот на пет години, од