indonezija

Свет

Индонезија: Во судир на возови најмалку три лица загинаа, 28 се повредени

А1он
Најмалку три загинаа, а 28 повредени додека спасувачите се борат да ослободат две лица кои се „заробени“, откако патничките возови се судрија во провинцијата Западна
Свет

Индонезија: Еруптираше вулканот Марапи, автомобилите и патиштата прекриени со пепел

А1он
Индонезискиот вулкан Марапи во Западна Суматра почна да исфрла пепел во висина од 3.000 метри, соопшти денеска индонезиската агенција за природни катастрофи BNPB. Ројтерс пренесува
Свет

Силен земјотрес ја погоди Инденезија од 7,1 степени според Рихтер, недалеку од Бали

А1он
Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на Балиското Море во Индонезија, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Според соопштението,
Свет

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Жена во Индонезија насилно отвори погрешна врата од лифт и падна во отвор

А1он
38-годишната Аисија Синта Деви загина на аеродром во Индонезија откако насилно отворила погрешна врата од лифтот и паднала во отвор. Жената се качила со лифтот
Свет

ВИДЕО: Индонезиски рибари завршија на остров по бродолом, биле шест дена без храна

А1он
Единаесет индонезиски рибари завршија на мал остров во близина на австралискиот брег по бродолом. Тие беа спасени откако поминаа речиси една недела на островот Бедвел
Свет

ВИДЕО: Ерупција на вулкан во Индонезија, исфрлен облак од пепел висок два и пол километри

А1он
Вулканот Анак Кракатаа во западна Индонезија денеска исфрли огромни облаци од вулканска пепел до височина од околу 2.500 метри. Забележани се четири ерупции, соопштија официјални
Свет

(ВИДЕО) Еруптираше голем вулкан во Индонезија: Лава тече и до седум километри наоколу

А1он
Индонезиската државна агенција за справување со катастрофи објави дека вулканот Мерапи еруптирал денеска, исфрлајќи жешки облаци и лава која течела до седум километри. Вулканот Мерапи,
Свет

Пожар во складиште за гориво во Индонезија – загинаа 16 лица, се трага по 16 исчезнати

А1он
Во пожарот што избувна во индонезиската државна енергетска компанија Пертамини загинаа 16 лица, додека 16 се водат како исчезнати, соопштија денеска индонезиските спасувачи и пожарникари.