erupcija vulkan

Свет

ВИДЕО: Еруптираше подморски вулкан во Поцификот, неколку земји предупредија на цунами

А1он
Неколку држави издадоа предупредување за цунами откако еруптираше подморски вулкан во Тихиот океан. Меѓу државите се Тнга и Ноз Зеланд, а САД издадоа исто предупредување
Свет

(ВИДЕО) Ерупција на Ла Палма: Запрени летови, евакуирани уште три града

А1он
Сите комерцијални летови кон шпанскиот остров Ла Палма се запрени денеска поради големата количина вулканска пепел од вулканот Кумбе Виеја кој еруптира од минатата недела.
Свет

ВИДЕО: Ерупцијата го опустоши островот Ла Палма, евакуирани 6.000 лица

А1он
Вулканска ерупција во Ла Палма, на Канарските Острови, уништи 300 куќи, училиште, како и земјоделско земјиште, што предизвика голема штета на економијата на островот. Вулканската
Свет

ВИДЕО: Ерупција на вулкан на Канарските острови, евакуирани 5.000 жители

А1он
Еруптираше вулканот Кумбре Виеја на шпанскиот остров Ла Палма. Огромна количина чад се издигнала над истоимениот национален парк. Шпанскиот премиер Педро Санчез пристигна во Ла
Свет

ВИДЕО: Најмалку 15 мртви и 170 исчезнати деца по ерупцијата на вулканот во Конго

А1он
Најмалку 15 луѓе загинаа, а повеќе од 170 деца се водат како исчезнати по ерупцијата на вулканот Њирагонго, соопштија спасувачките екипи на Демократска Република Конго.
Свет

ВИДЕО: Паника во Конго, еруптираше еден од најактивните вулкани во Африка

А1он
Вулканот Нирагонго на истокот од Демократска Република Конго, еден од најактивните во светот, еруптираше денеска, а жителите од градот Гома кој е во близина бегаат
Свет

ВИДЕО: Стотици евакуирани откако еруптираше вулкан на југот на Перу

А1он
Властите во Перу евакуираа повеќе стотици луѓе кои живеат во близина на вулканот Убинас, откако почнал да исфрла пепел. Националниот институт за цивилна заштита наредил