tajvan

Свет

Протест на официјален Пекинг: Посета на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот една Кина

А1он
Посетата на делегација на британскиот Парламент на Тајван е флагрантно кршење на принципот на една Кина и грубо мешање во внатрешните работи, соопшти денеска кинеската
Свет

Мили: Америка е подготвена, ако Кина го нападне Тајван, тоа ќе биде дебакл

А1он
Највисокиот генерал на Пентагон Марк Мили рече дека кинескиот напад врз Тајван би бил споредлив со руската воена операција во Украина и со значајна „стратешка
Свет

Си му рекол на Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија за Пекинг

А1он
Кинескиот претседател Си Џинпинг му рекол на својот американски колега Џозеф Бајден дека прашањето за Тајван е црвена линија во односите меѓу Пекинг и Вашингтон.
Свет

Околу Тајван забележани 44 кинески воени авиони и четири бродови

А1он
Министерството за одбрана на Тајван вчера соопшти дека следи 44 кинески воени авиони, четири воени бродови и два воени беспилотни летала околу островот. Кинеските воздушни
Свет

Пекинг е задоволен од говорот на рускиот лидер: Го цениме ставот на Путин дека Тајван е дел од Кина

А1он
Пекинг ја поздравува позицијата на рускиот претседател Владимир Путин за Тајван, изјави Ванг Венбин, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи. – Високо ја цениме
Свет

Блинкен: Кина донела одлука да ги засили притисоците врз Тајван

А1он
Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, посочи дека Кина проценила оти актуелното „статус-кво“ по однос тајванското прашање „повеќе не е прифатливо“ и оти е потребно да
Свет

Кина: Не исклучуваме употреба на воена сила врз Тајван

А1он
Властите во Пекинг не ја исклучуваат можноста за употреба на воена сила за повторно обединување на Тајван со Кина, соопшти денеска Канцеларијата за прашања на
Свет

Цаи: Тајван нема да отстапи пред кинеската агресивност и закани

А1он
Тајванската претседателка Цаи Инг-вен денеска изјави дека овој демократски остров нема да отстапи пред кинеските „агресивни закани“, пренесуваат американските медиуми. Тајванската претседателка се поприсутниот растечки
Свет

Кина ја критикува посетата на германската парламентарна група на Тајван

А1он
Кинеската влада денеска упати протест поради посетата на Тајван на група од шест германски пратеници. Министерството за надворешни работи во Пекинг ја повика групата, предводена