tajvan

Свет

Кинески авиони повторно ја преминаа централната линија во Тајвански Теснец

А1он
Кинеската Народноослободителна армија денеска соопшти дека почнува нови вежби на море и во воздух во близина на Тајван. Најавата уследи еден ден по завршувањето на
Свет

Кина продолжува со воените вежби во близина на Тајван

А1он
Кинеската војска денеска најави нова вежба во близина на Тајван, сигнализирајќи дека активностите околу островот продолжуваат по серијата вежби што беа одржани веднаш по посетата
Свет

Тајван најави одговор на кинеските воени вежби

А1он
Официјалната тајванска Централна новинска агенција објави дека војската на Тајван ќе спроведе артилериски вежби со боева муниција во јужниот дел на округот Пингтунг во вторник
Свет

Тајван постепено го нормализира воздушниот сообраќај

А1он
Тајванското Министерство за транспорт соопшти дека летовите низ воздушниот простор на островот постепено се обновуваат бидејќи повеќето известувања за кинеските воени вежби „веќе не се
Свет

САД: Потезите на Кина во Тајванскиот Теснец се провокативни и неодговорни

А1он
САД го обвинија Пекинг за „провокативни“ и „неодговорни“ дејствија по тврдењето на Тајван дека кинеските воени вежби симулираат напад на островот. „Овие активности претставуваат значителна
Свет

Шест тајвански ловци пресретнаа кинеска ескадрила, 14 воени бродови маневрираат во теснецот

А1он
Воздухопловните сили на Тајван денеска испратија шест свои борбени авиони со задача да одвратат ескадрила од 20 кинески борбени авиони, од кои 14 ја преминаа
Свет

Функционер од Министерството за одбрана на Тајван пронајден мртов во хотелска соба

А1он
Заменик-шефот на единицата за истражување и развој на Министерството за одбрана на Тајван е пронајден мртов утрово во хотелска соба, јавува Ројтерс, повикувајќи се на
Свет

Кинески авиони и бродови изведуваат симулиран напад врз Тајван

А1он
Кинески авиони и бродови утринава спроведоа вежби за симулација на напад врз главниот остров во Тајван, јави тајванското Министерство за одбрана, а пренесуваат британските медиуми.