si dzinping

Свет

ВИДЕО: Блинкен со драматични гримаси додека Бајден зборуваше дека Си Џинпинг е диктатор

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен не можеше да ја задржи својата реакција откако американскиот претседател Џо Бајден го нарече својот кинески колега Си Џинпинг диктатор.
Свет

Си: Политичкото решение е единствениот „правилен“ излез

А1он
Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека политичкото решение е единствениот „точен“ излез од украинската криза, соопшти кинеското Министерство за надворешни работи. „Сите страни треба да
Свет

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг потпишаа заедничка изјава за продлабочување на партнерството и стратешката соработка, во која се нагласува дека руско-кинеските
Свет

Видео средба Путин-Си: Најавена зајакнета воена соработка меѓу Русија и Кина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска, за време на видео средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг, изјави дека сака да ја зајакне воената соработка со Кина,
Свет

Си Џинпинг оди во Москва: Путин објави кога кинескиот лидер ќе пристигне во Кремљ

А1он
Ројтерс објави дека рускиот претседател Владимир Путин во петокот изјавил дека очекува кинескиот претседател Си Џинпинг да допатува во државна посета на Русија во пролетта
Свет

Путин и Си Џинпинг утре ќе разговараат преку видео врска

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот кинески колега Си Џинпинг утре преку видео врска ќе разговараат за бројни билатерални и регионални прашања, соопшти денеска портпаролот
Свет

Кремљ: Путин сака да разговара со Си Џинпинг пред крајот на годината

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин сака да разговара со неговиот кинески колега Си Џинпинг пред крајот на годината, соопшти портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Всушност,
Свет

Си Џинпинг побара конкретни дејствија за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето во Кина

А1он
Кинескиот претседател Си Џинпинг повика на заеднички напори „за спроведување патриотски здравствени кампањи и преземање конкретни активности за заштита на безбедноста и здравјето на луѓето“,
Свет

Бајден и Си ќе се сретнат денеска на Бали на маргините на самитот на Г20

А1он
Првата тет-а-тет средба меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и кинескиот лидер Си Џинпинг е закажана за денеска на маргините на Самитот на светските лидери на