islamska drzava

Свет

Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во Кабул

А1он
Исламска Држава ја презеде одговорноста за двете денешни експлозии во главниот град на Авганистан, Кабул, се наведува во соопштението на оваа терористичка организација што беше
Свет

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во џамијата во Кандахар

А1он
Екстремистичката група Исламска држава-Корасан (ИД-К) денеска ја презеде одговорноста за самоубиствениот напад врз шиитската џамија во Кандахар, во кој загинаа 41 лице. За време на
Свет

Нигериската војска ја потврди смртта на лидерот на Исламската држава во Западна Африка

А1он
Нигериската војска објави дека е убиен лидерот на вооружената група поврзана со Исламската држава, Абу Мусаб ал-Барнави. -Можам со сигурност да потврдам дека Абу Мусаб
Свет

Исламска држава презеде одговорност за напади врз талибанците

А1он
Екстремистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за неколку бомбашки напади врз талибански возила во источен Авганистан кои се случија викендов во Џалалабад, во
Свет

Убиен е водачот на Исламска држава во Сахара соопшти Макрон

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон соопшти дека припадниците на француската војска го убиле лидерот на Исламска држава во Голема Сахара, Аднан Абу Валид ал-Сахрави. Макрон на
Свет

Масакр во Сирија, десетици владини војници загинаа во заседа на Исламска држава

А1он
Најмалку 26 сириски војници и провладини борци биле убиени денеска во Сирија во заседа на џихадистите од Исламска држава, кои од своја страна изгубија 11
Свет

„Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

А1он
Џихадистичката група „Исламска држава“ ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица.
Свет

„Исламска држава“ презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена

А1он
Терористичката „Исламска држава“ (ИД, порано позната како ИСИС) во соопштението на своите канали на Телеграм, презеде одговорност за терористичкиот напад во Виена што се случи
Регион

Доживотен затвор за напаѓачот кој уби 39 луѓе во ноќен клуб во Турција

А1он
Турски суд денеска осуди терорист, припадник на т.н. Исламска држава, на доживотен затвор за новогодишниот напад врз ноќен клуб во Истанбул во 2017 година, во
Свет

Столтенберг на средба со министрите за надворешни работи од Глобалната коалиција против ИД

А1он
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг преку видео врска, се обрати пред министрите за надворешни работи од Глобалната коалиција за пораз на терористичката Исламска држава