islamska drzava

Свет

Американската војска го убила лидерот на Исламската држава во северна Сомалија

А1он
Американските сили го убиле лидерот на Исламската држава Билал ал-Судани и 10 негови оперативци во северна Сомалија, објавија американските власти. Ал Судани беше убиен откако
Свет

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз светото место Шах Чераг во Иран

А1он
Исламска држава ја презеде одговорноста за вчерашниот напад врз светилиштето во иранскиот град Шираз, соопшти оваа терористичка група на каналот Телеграм. Во нападот на шиитското
Македонија

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

А1он
Имињата на 15 лица кои се борелеза „Исламска држава“ во војната во Сирија за првпат се појавија на списокот објавен од македонската влада во Службен
Регион

Уапсен приврзаник на ИД во Албанија

А1он
По темелната антитерористичка истрага, албанската полиција го уапси Бледар Зенели, поддржувач на терористичката Исламска држава, како лице опасно по безбедноста на земјата. Се сомничи дека
Свет

Исламска држава презеде одговорност за нападот во кој загинаа 11 египетски војници

А1он
Терористичката организација Исламска држава денеска презеде одговорност за нападот во Синај во кој загинаа 11 припадници на египетската војска. Завчерашниот нападот на воената станица во
Свет

Во Шпанија разбиени две ќелии на Исламска држава, уапсени петмина осомничени исламисти

А1он
Во две акции на шпанската полиција уапси се петмина милитантни исламисти, осомничени за финансирање терористички организации и регрутирање борци за џихадисти. Шпанската полиција, во соработка
Свет

ВИДЕО: Лидерот на Исламска држава се разнел за време на американската акција, си го убил семејството

А1он
Водачот на Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Абу Ибрахим ал Хашими ал Курајши, во очај се разнел за време на рација, убивајќи членови на