Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

Од:

Имињата на 15 лица кои се борелеза „Исламска држава“ во војната во Сирија за првпат се појавија на списокот објавен од македонската влада во Службен весник и на веб-страницата на Управата за финансиско разузнавање.

Станува збор за одлука на владата за „воведување финансиски мерки против тероризам, ширење оружје за масовно уништување и нивно финансирање донесена на 13 септември.

Повеќето од 15-мина лица се на возраст од околу 30 години. Дестмина од нив се од Скопје, по двајца се од Куманово и Гостивар и еден од Струга.

Со владината одлука се воведуваат рестрикции за овие 15 лица за користење, пренос, конверзија, трансфер или друг вид на располагање со имот, забрана на ставање на располагање на било каков имот, како и забрана за воспоставување или продолжување на деловен однос.

Сите 15 лица се надвор од државава и за нив се распишани потерници. Одлуката е оденесена пред два дена.

Би можело да ве интересира

Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

Ана Ололовска

Државјанка на БиХ во Данска за помагање на „Исламска држава“ осудена на 4 години затвор

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

Ана Ололовска

Најмалку 11 загинати, повеќето цивили, во нападот во Сирија кој се припишува на терористичката ИД

Над пет милиони Сиријци останаа без покрив над главата по земјотресот