isis

Свет

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

А1он
Шамима Бегум, Британката која се приклучи на Исламската држава во Сирија како средношколка, ја изгубила правната битка откако Велика Британија и го одзеде британското државјанство,
Свет

Абу Хусеин – нов лидер на терористичката Исламска држава

А1он
Терористичката група Исламска држава (ИД) го назначи досега непознатиот Абу Хусеин за свој водач, откако неговиот претходник Абу ал-Хасан ал-Хашеми ал-Кураиши се разнесе во октомври
Македонија

Објавена листа со 15 македонски државјани кои се бореле за ИСИС во Сирија

А1он
Имињата на 15 лица кои се борелеза „Исламска држава“ во војната во Сирија за првпат се појавија на списокот објавен од македонската влада во Службен
Свет

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

А1он
Неколку затвореници, припадници на терористичката група Исламска држава (ИД) побегнаа од градскиот затвор во Рака, кој е под контрола на Курдите. Ова денеска го објави
Свет

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

А1он
Во заедничка операција во Германија и во Швајцарија беа уапсени наводни членови и поддржувачи на терористичката организација „Исламска држава“. Три лица се приведени синоќа во
Свет

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

А1он
Американката Алисон Флук-Екрен (42) признала дека предводела женска воена единица на таканаречената Исламска држава во Сирија, како и дека планирала напади на американска територија. „Си-Ен-Ен“
Свет

Американка обучувала батаљон од жени на Исламска Држава во Сирија

А1он
Американската државјанка Алисон Флак-Екрен денеска пред американскиот суд призна дека го водела и обучувала женскиот батаљон на ИД во Сирија. Таа го прифати договорот за
Свет

Во Данска уапсен маж поради промоција на Исламска Држава на социјалните мрежи

А1он
Данската полиција денеска уапси еден маж под сомнение дека ги прекршил антитерористичките закони промовирајќи ја Исламска држава на социјалните мрежи. Во апсењето учествуваа и припадници