nigerija

Свет

Повеќе од 100 ученици и наставници киднапирани од вооружена група во Нигерија

А1он
Вооружена група киднапираше повеќе од 100 ученици и неколку наставници од училиште во државата Замфара во северозападна Нигерија, објави нигерискиот портал Блупринт, повикувајќи се на
Свет

Нигерија: Ослободени десетици киднапирани ученици, шестмина загинаа во заробеништво

А1он
Десетици ученици од едно приватно муслиманско училиште во западниот дел на Нигерија, кои беа киднапирани пред три месеци, се ослободени, а шестмина загинале во заробеништво,
Свет

Вооружени лица од село во северозападна Нигерија киднапирале повеќе од 75 лица

А1он
Вооружени напаѓачи вчера киднапираа најмалку 75 луѓе од село во северозападна Нигерија, најново во серијата киднапирања во оваа африканска земја. -Бројот на киднапирани луѓе од
Спорт

Во четири африкански држави извршени околу 85 милиони кибер напади за шест месеци

А1он
Околу 85 милиони кибер напади во изминатите шест месеци се регистрирани во африканските земји – Кенија, Етиопија, Јужна Африка и Нигерија. Според истражувањето на меѓународната
Свет

Во Нигерија киднапирани осуммина од зграда во која живееле вработени во болница

А1он
Во Нигерија вооружен напаѓач киднапирал осум лица од станбена зграда во која живееле вработените во локалната болница, меѓу кои и едногодишно дете, додека истовремено е
Свет

Во судирите во Нигерија загинале 350.000 луѓе, најголем дел деца до пет години

А1он
Програмата за развој на Обединетите нации (ООН) наведува дека децата под пет години сочинуваат најголем број жртви, а 170 од нив умираат секој ден. Обединетите