nigerija

Свет

Најмалку 13 мртви и осум повредени во бомбашки напад во Нигерија

А1он
Постои сомнеж дека исламски екстремисти од организацијата „Боко Харам“ денеска го гранатираа северниот дел на Камерун и убиле најмалку 13, а повредиле осум лица. Неидентификувани
Свет

ВИДЕО: Голем пожар ја зафати една од кулите на Светскиот трговски центар во Нигерија

А1он
Пожар избувна во една од кулите на Светскиот трговски центар во главниот град на Нигерија, Абуџа. На снимките од местото на настанот се гледа густ
Свет

Нигериските вооружени сили ослободиле над 70 заложници на Боко Харам

А1он
Вооружените сили на Нигерија ослободија најмалку 72 заложници на радикалната група Боко Харам, пренесе агенцијата Ксинхуа. Агенцијата потенцира дека заложниците, главно жени и деца, биле
Свет

Суд во Нигерија преку апликацијата Зум осуди човек на смртна казна

А1он
Суд во Нигерија осуди човек на смрт со бесење, во рочиште одржано преку апликацијата Зум. Организацијата за човекови права Хјуманс рајтс воч оцени дека станува
Свет

Десетици загинати во вооружени напади на северозападот од Нигерија

А1он
Во вооружени напади во северозападниот дел на Нигерија загинале 47 лица, соопшти началникот на полицијата во градот Кацина, Гамбо Исах, додавајќи дека вооружени лица извршиле
Свет

Најмалку 14 загинати во пожар во камп за бегалци во Нигерија

А1он
Најмалку 14 лица загинаа во пожар што беснеел низ бегалски камп во североисточна Нигерија, потврдија властите, јави ДПА. Според одговорниот на кампот, Јусуф Гулумбо, пожарот
Свет

Безбедносните сили во Нигерија убиле 18 луѓе за да го спречат ширењето на Ковид-19

А1он
Нигериските безбедносни служби убиле 18 лица како мерка за спречување на ширење на коронавирусот, бројка која е поголема и од смртните случаи од Ковид-19 во