teroristi

Македонија

Обвинети членовите на македонската терористичка ќелија на ИСИС, шест месеци откако беа фатени

А1он
По спроведена сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денес до Основниот кривичен суд –
Свет

Францускиот Парламент предлага закон за подобро надгледување на терористите кои излегуваат од затвор

А1он
Комисијата за закони при француското собрание разгледува нацрт-закон за утврдување на безбедносни мерки за терористи, со цел да се понудат алатки способни да се спречи
Свет

Терористи се обидуваат да регрутираат странски студенти во Русија

Виктор Јованов
Меѓународни терористички организации продолжуваат со обиди за регрутирање во своите редови на мигранти и странски студенти кои престојуваат во Русија, соопшти Националниот антитерористички комитет. Претседавачот
Видео Свет

ВИДЕО: Нападната руската база во Сирија, Русите возвратија со бомби

А1он
Во раните утрински часови на 28 април, терористите се обидоа да спроведат нов удар на руската база во Хмејмим. Тоа бил втор напад врз руската
Свет

Трамп тврди дека медиумите се обидуваат да го обвинат за масакрот на Нов Зеланд

А1он
Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд. Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат за
Регион

Косовската полиција тврди дека спречила терористички инциденти

А1он
Генералниот директор на косовската полиција Шпенд Маџуни во извештај до Одборот за внатрешни работи на косовското Собрание изјави дека полицијата на различни места во земјата
Свет

Руско МО: Терористите имаат оружје со кое можат да напаѓаат сириски авиони

А1он
Претставникот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков изјави дека терористите поседуваат оружје со кое можат да ја нападнат сириската авијација. – Воената опрема која
Регион

Експлозија кај Мостар, мета бил генералот на војската на БиХ

А1он
Во тунелот Селаковац кај Мостар дојде до силна експлозија пред возилото во кое беше началникот на Заедничкиот штаб на оружените сили на БиХ, Анто Јелеч.
Свет

Евроџаст: Терористи нелегално се внесуваат во Европа преку Средоземно Море

А1он
Со бродовите на криумчарите, кои внесуваат мигранти во Европа преку Средоземно Море, се превезуваат терористи на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави претседателот на Европската