teroristi

Свет

Две доживотни казни за помагачите на џихадистот Кујтим Фаизулаи кој уби луѓе во Виена

А1он
Судот во Виена осуди на затворски казни четворица од шестмината обвинети дека им помагале на џихадисти да подготват терористички напад во Виена во 2020 година.
Свет

Организаторите на пучот во Германија купувале оружје и во Хрватска

А1он
Рајхсбиргер, т.е. Граѓаните на Рајхот, радикално германско десничарско движење кое неодамна се најде во фокусот на јавноста откако германската полиција го уапси раководството на движењето
Регион

Теодорикакос: Провокативни, невистинити и нереални се изјавите дека Грција е центар за обука на терористи

А1он
Изјавите на турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу дека Грција е центар за обука на терористи се провокативни и немаат врска со вистината и
Македонија

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

А1он
Северна Македонија во 2020 година беше дел од Глобалната коалиција за пораз на ИД (Исламска држава). На нејзина територија немаше терористички напади и не е
Македонија

Обвинети членовите на македонската терористичка ќелија на ИСИС, шест месеци откако беа фатени

А1он
По спроведена сеопфатна истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, денес до Основниот кривичен суд –
Свет

Францускиот Парламент предлага закон за подобро надгледување на терористите кои излегуваат од затвор

А1он
Комисијата за закони при француското собрание разгледува нацрт-закон за утврдување на безбедносни мерки за терористи, со цел да се понудат алатки способни да се спречи
Свет

Терористи се обидуваат да регрутираат странски студенти во Русија

Виктор Јованов
Меѓународни терористички организации продолжуваат со обиди за регрутирање во своите редови на мигранти и странски студенти кои престојуваат во Русија, соопшти Националниот антитерористички комитет. Претседавачот
Видео Свет

ВИДЕО: Нападната руската база во Сирија, Русите возвратија со бомби

А1он
Во раните утрински часови на 28 април, терористите се обидоа да спроведат нов удар на руската база во Хмејмим. Тоа бил втор напад врз руската