id

Свет

Ердоган: Турските разузнавачи го убија лидерот на Исламската држава

А1он
Турскиот претседател Таип Ердоган изјави дека турските разузнавачки сили го убиле лидерот на Исламската држава Абу Хусеин ал Кураши во Сирија. „Тоа лице беше неутрализирано
Свет

Британката која се приклучи на Исламска држава, не може да се врати во Велика Британија

А1он
Шамима Бегум, Британката која се приклучи на Исламската држава во Сирија како средношколка, ја изгубила правната битка откако Велика Британија и го одзеде британското државјанство,
Свет

Абу Хусеин – нов лидер на терористичката Исламска држава

А1он
Терористичката група Исламска држава (ИД) го назначи досега непознатиот Абу Хусеин за свој водач, откако неговиот претходник Абу ал-Хасан ал-Хашеми ал-Кураиши се разнесе во октомври
Свет

Терористите побегнаа од затвор кој е под контрола на сириските Курди

А1он
Неколку затвореници, припадници на терористичката група Исламска држава (ИД) побегнаа од градскиот затвор во Рака, кој е под контрола на Курдите. Ова денеска го објави
Свет

Германија и Швајцарија апсеа членови и поддржувачи на „Исламска држава“

А1он
Во заедничка операција во Германија и во Швајцарија беа уапсени наводни членови и поддржувачи на терористичката организација „Исламска држава“. Три лица се приведени синоќа во
Свет

„Си-Ен-Ен“ пренесува исповед на Американката која го обучувала женскиот баталјон на терористичката ИД во Сирија

А1он
Американката Алисон Флук-Екрен (42) признала дека предводела женска воена единица на таканаречената Исламска држава во Сирија, како и дека планирала напади на американска територија. „Си-Ен-Ен“
Свет

Во Шпанија разбиени две ќелии на Исламска држава, уапсени петмина осомничени исламисти

А1он
Во две акции на шпанската полиција уапси се петмина милитантни исламисти, осомничени за финансирање терористички организации и регрутирање борци за џихадисти. Шпанската полиција, во соработка