id

Свет

ВИДЕО: Лидерот на Исламска држава се разнел за време на американската акција, си го убил семејството

А1он
Водачот на Исламска држава Ирак и Левант (ИСИЛ), Абу Ибрахим ал Хашими ал Курајши, во очај се разнел за време на рација, убивајќи членови на
Свет

Ирачките сили убиле тројца терористи на Исламската држава

А1он
Ирачките безбедносни сили убиле тројца терористи на Исламска држава во утринска рација во северен Ирак, еден ден откако терористите убија 11 ирачки војници, јави агенцијата
Македонија

Стејт департмент: Вкупно 127 македонски граѓани стапиле во терористички групи во ИД, 38 биле убиени, 69 се вратиле, 19 останале

А1он
Северна Македонија во 2020 година беше дел од Глобалната коалиција за пораз на ИД (Исламска држава). На нејзина територија немаше терористички напади и не е
Свет

Најмалку петмина загинати во напад на ИД во курдскиот дел од Ирак

А1он
Милитантите на Исламска држава убиле еден цивил и четворица членови на Пешмерга, армијата на регионот Курдистан, автономен регион во северен Ирак, соопштија безбедносни извори. Британските
Свет

ОН: Исламска држава извршила воени злосторства во ирачки затвор

А1он
Шефот на тимот на ОН што ги истражува злосторствата во Ирак, Кристијан Ричер, изјави дека екстремисти на џихадистичката група Исламската држава (ИД) извршиле воени злосторства
Свет

Исламска држава повторно нападна на северот на Ирак – убиени петмина курдски борци

А1он
Во бомбашки напад на Исламската држава (ИД) на пат во северен Ирак загинаа пет припадници на курдските сили, додека четворица се ранети, јавија американските медиуми.
Свет

Поради терористичка закана од ИД, во САД се заоструваат безбедносните мерки

А1он
Полицијата во американската сојузна држава Вирџинија го засили своето присуство на клучни цели во областите во непосредна близина на главниот град на САД поради потенцијалната
Свет

Во американски напад во Кабул, насочен против ИД, загинаа девет членови на едно семејство

А1он
Девет членови на едно семејство загинаа, меѓу кои и шест деца, во синоќешниот напад на американско беспилотно летало врз возило на терористичката група ИД-К во
Свет

Мекензи: Ќе тргнеме на Исламска држава по нападот во Кабул

А1он
Американскиот воен врв вети дека ќе ја нападне Исламската држава по самоубиствениот бомбашки напад од вчера на аеродромот во Кабул, откако оваа терористичка организација ја