tirana

Регион

Муслиманската заедница бара брзо да се расветли крвавиот инцидент во џамијата во Тирана

А1он
Поглаварот на албанската муслиманска заедница, Бујар Спахиу реагираше во врска со крвавиот инцидент што денеска се случи за време на молитва во џамијата „Дине Хоџа“
Регион

Воени и полициски специјалци го обезбедуваат празниот аеродром во Тирана

А1он
Воената полиција и силите за брза интервенција се вклучија во обезбедување на аеродромот во Тирана, кој е празен откако сите летови беа откажани поради штрајк.
Македонија

Приведен македонскиот државјанин осомничен за двојното убиство во Тирана

А1он
Албанската полиција го лиши од слобода македонскиот државјанин кој претпладнево со истрели од огнено оружје усмрти две жени во Тирана. -Како резултат на интензивните активности
Македонија

Македонски државјанин осомничен за убиство на две жени во Тирана

А1он
Македонски државјанин е осомничен дека претпладево околу 10:20 часот во нивниот дом во Тирана смртно ги застрелал Кристина Барди, со која живеел во вонбрачна заедница,
Регион

Официјална Тирана ги повика Албанците од Прешевската Долина на масовност на утрешните избори во Србија

А1он
Официјална Тирана денеска ги повика Албанците од Прешевската Долина утре масовно да излезат на изборите во Србија и да гласаат за заедничката кандидатска листа на
Регион

ВИДЕО: Граѓаните на Тирана од терасите им аплаудираат за здравствените работници

А1он
Граѓаните на Тирана се приклучија кон иницијативата секојдневно во јавен тв-пренос од своите балкони 15 минути да аплаудираат за сите лекари и медицински сестри кои
Регион

Во Тирана почна постапка за екстрадиција на „европскиот Ескобар“во Франција

А1он
Судот во Тирана почна постапка за екстрадиција на турски државјанин во Франција, кој е осуден на 30 години затвор поради трговија со хероин. Станува збор
Регион

САД во Тирана објави видео како треба да се избере функционален Уставен суд

А1он
Амбасадата на САД во Тирана денеска објави уште едно анимирано едукативно видео, објаснувајќи им на граѓаните како се врши избор на судии за Уставниот суд
Регион

Баша: Народот стави печат на падот на криминалната влада на Рама

А1он
Со обраќањето од пред седиштето на Демократската партија на лидерот Љуљзим Баша, пеење на албанската национална химна и со извикување од насобраниот народ „Баша, Баша,
Регион

Протестантите во Тирана го пробија полицискиот кордон

А1он
Тензична ситуација вечерва пред Владата во Тирана, откако поголема група од учесниците на протестот на обединетата опозиција, го пробија полицискиот кордон. Врз полицијата фрлаа димни