tirana

Македонија

Ковачевски на Берлински процес: Соработката на земјите од Западен Балкан е клучна за забрзан економски раст и за европеизација на регионот

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на Самитот на лидери на Берлински процес, учествуваше на првата работна сесија, посветена на
Македонија

Министри од Владата ја бодрат Албанија во Тирана, ги нема на натпреварите на Македонија

Орце Костов
Кој на стадион во Тирана, кој на плоштад во Тетово или во Скопје, и власт и опозиција од албанскиот блок синоќа ја прослави големата победа
Македонија

Одобрено е повторно отворање Лекторат по македонски јазик во Тирана

А1он
Од новата академска 2023/2024 година ќе може повторно да функционира Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици на Универзитетот во Тирана. Заедничките заложби
Култура

Се засилуваат заложбите повторно да се отвори Лекторат по македонски јазик во Тирана – нови чекори за иницијативата

А1он
Иницијативата повторно да се отвори Лекторат по македонски јазик на Факултетот за странски јазици при Универзитетот во Тирана, по заложбите на Меѓународниот семинар за македонски
Регион

Протест пред српската амбасада во Тирана

А1он
Под мотото „Против шовинистичката политика”, беше одржан протест пред српската амбасада во Тирана. Протестот следува по објавената одлука на Специјалниот суд во Хаг со која
Свет

Макрон со критика за властите и јавните претпријатија кои почнуваат „да ги плашат луѓето со апсурдни сценарија“

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска упати критики за „властите и јавните претпријатија“ чија улога „не е да пренесуваат страв или да управуваат со страв“, откако
Регион

Рама: Тука е рокенрол, а во Брисел само симфонија и затоа сите се среќни во Тирана

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама оцени, по повод Самитот ЕУ-Западен Балкан, чиј домаќин е тој, дека регионот никогаш не бил подобар во својата историја. На прашањето
Регион

Де Кро од Тирана: Русија се обидува да влијае не само на регионот, туку и на ЕУ

А1он
Мораме да зборуваме за напредок, не само за тоа што треба да се направи, а финансиската посветеност на ЕУ во регионот е нешто очигледно, изјави