demonstracii

Свет

(ВИДЕО) Тепачка, солзавец и шок бомби: Полициска пресметка со земјоделците во Варшава

А1он
Земјоделците кои протестираа против тековниот трговски спор со жито со Украина се судрија со полицијата во полскиот главен град Варшава. Земјоделците и нивните поддржувачи се
Свет

Најмалку 60 демонстранти се повредени на протестите во Буенос Аирес, полиција употребила гумени куршуми и солзавец

А1он
Над десетина луѓе се повредени во Буенос Аирес во судири меѓу полицијата и учесниците на протестот против економските реформи на новоизбраниот десничарски претседател Хавиер Милај,
Регион

(ВИДЕО) Хаос на протестот во Приштина: Ветераните на ОВК не сакаат Специјален суд ниту ЗСО

А1он
Косовската полиција и ветераните на ОВК денеска се судрија во Приштина за време на протестот пред хотелот „Сириус“ поради доаѓањето на претседателката на Специјалниот суд
Свет

(ВИДЕО) Големи судири меѓу полицијата и демонстрантите во арапскиот кварт во Берлин, има многу повредени

А1он
Во конфликт меѓу полицијата и учесниците на забранетите пропалестински протести во Берлин во ноќта од средата кон четвртокот, приведени се 174 лица, додека 64 полицајци
Свет

(ВИДЕО) Брутални демонстрации во Франција: Граѓани фрлаат молотови коктели кон полицијата

А1он
Десетици луѓе се повредени во немирите што се случија во Сен-Солен, на околу 300 километри од Париз. За време на нередите биле запалени неколку полициски
Регион

(ВИДЕО) Протест во Приштина, „летаа“ и димни бомби – се бара оставка од Курти

А1он
Денеска на главниот плоштад во Приштина се одржа протест со барање за оставка од привремените институции на премиерот на Приштина, Албин Курти. Демонстрантите ги симнаа
Свет

Во Перу прогласена вонредна состојба по еднонеделните протести поради смената на претседателот Кастиљо

А1он
Перуанскиот министер за одбрана денеска прогласи вонредна состојба на национално ниво, која ќе стапи на сила во следните неколку часа, со што на војниците им
Свет

Хјуман рајтс воч: Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран

А1он
Најмалку 448 лица загинаа во задушувањето на протестите во Иран, соопшти денеска невладината организација за човекови права Хјуман рајтс воч. Во овој биланс на жртви
Свет

Насилство на демонстрации во југоисточниот дел на Иран

А1он
Иранските безбедносни сили употребија боева муниција и солзавец во судирите со демонстрантите во југоисточниот дел на земјата, пренесе ДПА. Во градот Захедан во провинцијата Систан
Свет

Една жртва во немири во северозападниот дел на Иран, исламистички студенти протестираа пред Британската амбасада во Техеран

А1он
Иранските безбедносни сили пукале кон учесници на протестите организирани поради смртта на Махса Амини во градот Махабад со северозападниот дел на земјата, при што е