spanija

Свет

Каталонскиот лидер Пуџдемон дефинитивно остана без европратеничкиот имунитет

А1он
Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пуџдемон како европратеник. Во март годинава, Европскиот парламент им го укина пратеничкиот
Свет

САД со препораки до граѓаните: Не патувајте во Шпанија и во Португалија поради Ковид-19

А1он
Американскиот Центар за контрола и превенција на болести и Стејт департментот предупредија дека не треба да се патува во Шпанија, Португалија, Кипар и Киргистан заради
Свет

Шумски пожар беснее западно од Барселона, уништени 1.100 хектари

А1он
Шумски пожар беснее на околу 100 километри западно од Барселона уништувајќи досега 1.100 хектари шума и земјоделско земјиште, соопшти денеска каталонската Комисија за шумарство на
Магазин

Санчез: Шпанија може да стане „европски Холивуд“

А1он
Шпанската Влада има намера земјата да ја претвори во „европски Холивуд“, најави премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез, за време на посетата во Лос Анџелес,
Свет

Делови од Шпанија повторно се затвораат и се воведува полициски час

А1он
По ненадејното и големо зголемување на бројот на нови случаи на Ковид-19, некои шпански региони постепено се затвораат. Повторно нема да работат затворените дискотеки, се
Свет

„Заклучувањето“ на Шпанија за време на пандемијата беше противуставно, вели Уставниот суд

А1он
Шпанскиот Уставен суд денеска пресуди дека минатогодишната владина наредба за „заклучување“ за време на вонредната состојба, била спротивна на Уставот на земјата. Денешната пресуда е
Свет

Шпанија го враќа полицискиот час и други мерки поради младите

А1он
Шпанските власти во дел од регионите повторно го враќаат полицискиот час, како и ограничувањата за дружење и ноќниот живот, за да се спречи наглиот пораст
Свет

Пред новите преговори, Мадрид не сака ни да слушне за референдум за независност на Каталонија

А1он
Владејачките социјалисти во Шпанија никогаш нема да прифатат референдум за самоопределување на Каталонија, што е главното барање од каталонските сепаратисти со кои Мадрид мора да
Свет

Шпанскиот Суд на ревизори бара Пуџдемон да врати 1,9 милиони евра во буџетот

А1он
Шпанскиот Суд на ревизори ќе побара над 1,9 милиони евра од поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон за промовирањето на неговите сепаратистички идеи во странство сп
Свет

На Британците пак им воведоа карантин во Шпанија и Португалија

А1он
Поради зголемувањето на бројот на заболени од коронавирусот во Велика Британија, Шпанија повторно ќе бара негативен ПЦР-тест од британски туристи кои сакаат да влезат во