spanija

Свет

Во Шпанија вкупно над 300.000 заразени со коронавирус, ширум земјата има 500 жаришта

А1он
Бројот на заразени од новиот коронавирус во Шпанија денеска ја надмина психолошката граница од 300.000, додека регионалните влади се обидуваат да контролираат околу 500 жаришта
Свет

Поранешниот шпански крал Хуан Карлос ја напушта земјата по обвинувањата за корупција

А1он
Поранешниот крал на Шпанија Хуан Карлос Први го известил неговиот син, кралот Фелипе Шести, дека ќе ја напушти државата и ќе живее во друга земја,
Свет

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он
Шпанската област Каталонија ги забрани неформалните забави на отворено популарни кај младите луѓе, со предупредување дека сите кои ќе учествуваат ќе бидат казнети со парична
Свет

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

А1он
Одлуката на Велика Британија да воведе задолжителен карантин за повратниците од Шпанија е неправедна, изјави шпанскиот премиер Педро Санчез. Според него, шпанската Влада е во
Свет

Гонзалес Лаја: Шпанија е безбедна и за Шпанците и за туристите

А1он
Шпанските власти тврдат дека пандемијата на коронавирусот во земјата е под контрола, откако Велика Британија воведе задолжителен карантин за сите туристи кои се враќаат од
Свет

Ел Паис: Вистинскиот број на починати од Ковид-19 во Шпанија веројатно е за 60 отсто поголем

А1он
Вистинскиот број на луѓе кои починале од Ковид-19 во Шпанија би можел да биде речиси 60 проценти повисок од официјалните 28.432, судејќи според истражувањето објавено
Свет

Велика Британија ја симна Шпанија од списокот на безбедни земји во екот на пандемијата

А1он
Велика Британија ги посоветува своите државјани да не патуваат во Шпанија откако во оваа земја дојде до драстично зголемувањето на бројот на заразени од коронавирус
Свет

Според шпанските здравствени власти, вториот бран на пандемијата веќе се случува во Европа

А1он
Шпанските здравствени власти предупредија дека е можно да се случува вториот бран на Ковид-19, бидејќи Франција, Германија и Белгија пријавија пораст на новозаболени лица. Шпанското