mnr

Македонија

Линде: Шведска силно ја поддржува евроинтеграцијата на С. Македонија и реформската агенда на земјата

А1он
На билатерална основа имаме одлични односи долго време со Северна Македонија. Шведска силно ја поддржува европската интеграција на Северна Македонија и реформската агенда на земјата,
Македонија

Османи на Линде и го врачи постхумното признание за Ана Линд, по повод 30 години независност

А1он
Шефот на дипломатијата Бујар Османи, посетата на неговата шведска колешка Ан Линде на Скопје, ја искористи да и го врачи постхумното признание по повод 30
Македонија

Во Скопје доаѓа шведската министерка за надворешни работи Ан Линде, која претседава со ОБСЕ

А1он
Претседавачката со ОБСЕ, шведската министерка за надворешни работи Ан Линде, денеска и утре е во посета на Северна Македонија. Мисијата на ОБСЕ во Скопје соопшти
Македонија

Османи на средба со Чавушоглу на маргините од состанокот на ПСЈИЕ

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, на маргините на состанокот на министрите
Македонија

Средба Османи – Стоев во Анталија

А1он
Реафирмирањето на заемните заложби за одржување континуитет во градењето на добрососедските односи и нивно натамошно унапредување како придонес за стабилноста, безбедноста и просперитетот на регионот,
Македонија

Османи утре оди за Анталија, на состанок со шефовите на дипломатиите од југоисточна Европа

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе престојува во Анталија, каде ќе учествува на состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на
Македонија

Новата амбасадорка во Атина Бошковска ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка

А1он
Во позитивна и пријатна клима, во претседателската палата во Атина, новоименуваната амбасадорка на земјава во Грција, Лидија Бошковска денеска ѝ ги предаде акредитивните писма на
Македонија

Османи во Братислава ќе ја отвори новата Амбасада на Македонија

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Словачка по повод официјалното отворање на Амбасадата на земјава во Братислава, со
Македонија

Османи: ФФМ не е државна институција и нема обврски од Преспанскиот договор

А1он
Логото и кратенката на името на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) кое стои на националниот дрес со кој македонските фудбалери ќе настапат на Европското првенство