mnr

Македонија

Османи во Ријад на средба со Ал Сауд: Голем потенцијал за директни инвестиции во земјава како и пласман за нашите земјоделски производи на саудискиот пазар

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на првата официјална посета на Кралството Саудиска Арабија, оствари средба со министерот за надворешни работи, Неговото Височество
Македонија

МНР ја осудува иредентистичката изјава на Костадин Костадинов

А1он
Министерството за надворешни работи, исто како што и претходно реагираше, и овој пат ги осудува иредентистичките изјави кои содржат и територијални претензии кон Република Северна
Македонија

Османи во Барселона, утре се гласа за членство на С. Македонија во Унијата за Медитеранот

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на покана на заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан Ајман Сафади, министерот за надворешни работи, Европска
Македонија

Османи ја презентираше првата фаза на проектот Е-КОНЗУЛАТ – нов полесен пристап до конзуларните услуги во странство

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи ја презентираше првата фаза на проектот Е-КОНЗУЛАТ, дигитилизирана платформа на конзуларните услуги, со кој значајно се поедноставува процесот на
Македонија

Македонка е полесно повредена во турканиците кои настанале по експлозијата во Истанбул

А1он
По вчерашната експлозија во Истанбул, Министерството за надворешни работи, преку Генералниот Конзулат во Истанбул и Амбасадата во Анкара е во постојана комуникација и со надлежните
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов
Една од најосетливите теми во Македонија е чувството дека некој ги предизвикува посебноста, идентитетот и јазикот, а тоа чувство е надразнето со провокации од чинители
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со колегата Николај Милков во Софија рече дека ќе и предложи на Владата новиот Закон за регистрација
Македонија

Бугарско МНР: Новиот Закон за здруженија е дискриминирачки и го попречува Договорот за добрососедство

Орце Костов
Бугарија е загрижена поради измените и дополнувањата на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии изгласани на 2 ноември во македонското Собрание.
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Директорот на протокол на МНР кој што го згреши знамето не е разрешен, туку унапреден

А1он
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ реагира дека министерот за надворешни работи Бујар Османи „не ја кажа вистината кога соопшти дека директорот на протоколот наводно поднел оставка поради згрешеното
Македонија

Османи: С. Македонија отвора нови пазари, а Кралството Јордан диверзификација на снабдувањето со храна

А1он
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на посетата на Јордан, оствари средба со Министерот за земјоделство, Кхалид Ал Ханифат со кого потпишаа Меморандум