mnr

Македонија

ВИДЕО: Да се подготвиме за преговори засновани на разум, не на емоции, порача Борисов, Османи побара побрзо да се одржи состанокот на меѓувладината комисија

А1он
Апел до двете земји да се подготват за преговори засносвани на разум, а не на емоции, упати денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов на средбата на
Македонија

Османи: Немам информација дека некој од дијаспората го бојкотира пописот

Искра Манојлоска
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели дека нема информација за потенцијален бојкот на пописот од македонската дијаспора. „Во оваа фаза е најважно сите да
Македонија

Над 25 илјади иселеници веќе се попишале на пописот

Минитерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели дека веќе над 25 илјади државјани кои се надвор од Македонија се попишале на пописот. „Според информациите кои
Македонија

Османи: Никој не смее да ги загрозува правата на бугарската заедница во земјава

А1он
Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска се огласи во врска со реакциите за правата на бугарската заедница во Северна Македонија. -Во јавноста се појавија реакции
Македонија

Османи од Париз помина до Софија на разговор со Захариева

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук-профил објави дека попладнево во Софија се сретнал со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, со која разговарал
Македонија

Османи на министерски состанок на Алијансата за мултилатерализaм

А1он
Република Северна Македонија, со целосно потпирање врз мултилатералните механизми во обезбедувањето на вакцини, ги чувствува последиците на севкупниот неуспех да се спроведе во дело она
Македонија

Османи пристигна во Софија, веднаш оди на средба со Захариева

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи попладнево пристигна во Софија. Според дипломатски извори во бугарскиот главен град, македонската делегација предводена од Османи веднаш по пристигнувањето