bugarsko mnr

Македонија

Амабасадорката Агнеза Поповска повикана во бугарското МНР

А1он
Новиот шеф на бугарската дипломатија Иван Кондов денеска ја повикал на средба во Министерството за надворешни работи амбасадорката на Северна Македонија во Бугарија, Агнеза Поповска.
Македонија

Бугарско МНР: Фудбалскиот натпревар и пресудата на Алабаковски се манифестација на омраза кон Бугарите во Македонија

А1он
Во текот на оваа недела имаше два настани со РСМ вкупно – фудбалскиот натпревар помеѓу Македонијa и Бугарија, не сакам да се разгорувам во оваа
Македонија

Наследникот на Генчовска, Милков: Подготвуваме нов документ со кој ќе се дефинираат задачите во билатералниот протокол со Македонија

Орце Костов
Наследникот на Теодора Генчовска во бугарското министерство за надворешни работи, в.д министерот Николај Милков рече дека една од првите обврски на преодната влада во следните
Македонија

Бугарското МНР не е информирано за француската иницијатива

А1он
Бугарското Министерство за надворешни работи вели дека не се информирани за француската иницијатива, што првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците
Македонија

Стоев: Формирањето партија на Бугарите во Македонија е вистинскиот начин за заштита на нивните права

А1он
Бугарскиот министер за надворешни работи Светлан Стоев изјави дека ја поддржува идејата за евентуалното формирање партија на Бугарите во Северна Македонија. – Тоа е нивно
Македонија

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница во близина на Кавадарци

А1он
Министерството за одбрана на Бугарија започна инспекција во воените архиви за да утврди дали се чуваат карти, кои покажуваат каде точно се наоѓала теренската болница
Македонија

БНТ: Спомениците на бугарските војници кај Кавадарци не се допрени

А1он
Двата споменика во близина на Кавадарци на бугарските војници убиени во Првата светска војна, кои се оддалечени еден и пол километар еден од друг, се
Македонија

МНР ги отфрла тврдењата за наводно оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

А1он
Министерството за надворешни работи излезе со реакција во врска со споменикот обележје за загинати 193 бугарски војници во Првата светска војна, во близина на трасата
Македонија

Софија: Уништувањето на бугарските воени гробишта во Македонија не е европска вредност

А1он
Бугарија придава големо значење на прашањето за зачувување на бугарското културно-историско наследство и на бугарските воени гробишта во Република Северна Македонија и со години води
Култура

Делегација на Националната галерија на Македонија во посета на бугарското МНР

А1он
Министерот за надворешни работи на Бугарија Светлан Стоев ја прими делегацијата на Националната галерија на Република Северна Македонија, предводена од нејзината директорка Дита Старова –