dogovor bugarija

Македонија

Османи од Париз помина до Софија на разговор со Захариева

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот фејсбук-профил објави дека попладнево во Софија се сретнал со неговата бугарска колешка Екатерина Захариева, со која разговарал
Регион

Белград за бугарските ставови: Ќе ја засилиме соработката со Северна Македонија, ја почитуваме државата и сите нејзини народи

А1он
Северна Македонија и Србија ќе ја интензивираат билатералната и регионалната соработка, за што ќе се детализира акциски план во кој ќе бидат прецизирани политички и
Македонија

Османи: Бевме премногу емотивни во дијалогот со Бугарија, во иднина ќе бидеме порационални

Искра Манојлоска
Емоциите да се тргнат настрана, а да се промовира рационалниот пристап во разговорите со Бугарија, е новиот концепт на македонското Министерство за надворешни работи. Министерот
Регион

Се надевам на заедничка прослава на Гоце догодина со нашите браќа од Северна Македонија, вели Борисов

А1он
Се надеваме дека заедно со нашите браќа од Северна Македонија, следната година ќе ја прославиме 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, напиша бугарскиот премиер Бојко
Регион

Жестоки реакции во Србија по „нападот на Каракачанов кон српскиот јазик во Македонија“

А1он
По критиката на бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов на изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев за отварање на Српски културен центар во Скопје и повторното воведување
Македонија

Бучковски: Убеден сум дека ќе најдеме решение, но не за седум дена

Искра Манојлоска
Специјалниот владин претставник за Бугарија, Владо Бучковски, вели дека е убеден оти ќе се најде решение, но не за седум дена. „Можеби ќе биде потребно
Македонија

Заев: Не можеме цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за БГНЕС предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира. „Никој не ги прашал Бугарите на
Македонија

Заев е против лидерска средба поради реториката на ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Онака како што е поставена опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ние можеме да извлечеме мотивација за нови кавги меѓу Македонија и Бугарија, ако седнеме заедно. Ако сакаме да
Македонија

(ВИДЕО) Меркел до Заев и Борисов: Мора да се усогласите едни со други

Искра Манојлоска
Германската канцеларка Ангела Меркел ги потсети премиерите Заев и Борисов дека мора да се усогласат едни со други. „Владите постигнаа согласност за зелена агенда и
Македонија

Груби се сретна со бугарскиот амбасадор Ангелов: Историјата не треба да ја држи иднината во заложништво

А1он
Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска во својот кабинет се сретна со амбасадорот на Република Бугарија во