dogovor bugarija

Регион

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од страна на бугарскиот парламент

А1он
Тирана, 24 јуни 2022 (МИА) – Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото
Регион

Бугарската комисија за надворешна политика го усвои предлогот на Христо Иванов за Македонија

А1он
Со 11 гласа „за“, три „против“ и два „воздржани“, Комисијата за надворешна политика на Народното собрание на Бугарија го усвои предлогот од претседателот на „Демократска
Македонија

Ковачевски: Нема да го коментираме францускиот предлог додека не е усогласен во ЕУ

А1он
Нема да го коментираме францускиот предлог и нема да биде предмет на дискусија затоа што сè уште не е усогласен од страна на сите 26
Регион

Иванов: Францускиот предлог е во Комисијата за надворешни работи, треба да биде повикана министерката Теодора Генчовска

А1он
Мирослав Иванов, вршител на должноста претседател на Народното собрание на Бугарија, за БТВ изјави дека не предизвикал пријатни чувства кога претседателот Румен Радев почнал да
Регион

(ВИДЕО) Лидерот на „Демократска Бугарија“: Францускиот предлог за C. Македонија е исклучително добар за нас

А1он
Францускиот предлог за Pепублика Северна Македонија е исклучително добар за Бугарија. Ова во студиото на „Разбуди се“ на бугарската телевизија „Нова“ го изјави лидерот на
Регион

Петков: Нема да донесам никаква одлука за С. Македонија, без да бидам поддржан од Собранието

А1он
„Министерството за надворешни работи сега мора детално да го образложи францускиот предлог до собраниската Комисија за надворешни работи и да донесе одлука. Повторно велам дека
Регион

Радев: Предлогот на француското претседателство е чекор во вистинската насока

А1он
Предлогот на француското претседателство е чекор во вистинската насока, но остануваат голем број прашања кои треба да се разјаснат пред да се укине ветото, изјави
Регион

Василев: Северна Македонија е измислена причина за повлекувањето на „Има таков народ“ од бугарската владејачка коалиција

А1он
Бугарскиот министер за спорт во оставка, Радостин Василев, од партијата „Има таков народ“, денеска на прес-конференција соопшти дека групата од седум пратеници од партијата ќе
Македонија

Ковачевски: Отворени сме за изнаоѓање достоинственo решение за спорот со Бугарија

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски одговарајќи на новинарско прашање за мислење во врска со најавата за излегување од владината коалиција во Бугарија на лидерот на бугарската политичка
Македонија

Ковачевски: Во моментот нема конкретен предлог од Франција за спорот со Бугарија, разговорите продолжуваат

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски ги отфрли шпекулациите дека за отворените прашања со Бугарија се постигнало решение зад затворени врати и нагласи разговорите продолжуваат на ниво на