Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Од:

Без разлика на испраќањето на Законот за регистрација на здруженија во Венецијанската комисија, овој закон ќе биде разгледан за време на билатералниот скрининг со ЕУ.

Премиерот Димитар Ковачевски нема проблем што законот ќе се испрати во комисијата, но лично смета дека тој закон нема недоречености.

– Ние законот за здружение на граѓани го имаме донесено во Собранието, сите закони ќе бидат разгледани во процесот скринигот на билатерелен со ЕУ без разлика на Венецијанската комисија. Сите закони ќе се разгледаат и потоа ќе претрпат усогласувања. Јас сметам дека тој закон нема недоречености во него затоа што алудира на чувствата на нашите граѓани кои се однесуваат на имиња од Втората светска војна, дека треба да бидат зачувани при отворањето на било какви организации, а јас би го проширил дури и на трговски друштва. Јас сум на став да земеме пример од германското законодавство за да се решат овие проблеми, рече Ковачевски.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов

Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Ковачевски нема да оди во Благоевград на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Орце Костов

Бугарското МНР по вербалната нота на Османи: Говорот на омраза, посебно оној кон Бугарите во Македонија е неприфатлив

Орце Костов