bugarija dogovor

Македонија

Нова провокација во клучен момент – Бугарското МНР за реакциите во земјава за децата од „Мал битолски Монмартр“

А1он
Благодарение на Фондацијата „Бугарска меморија“ и со поддршка на Министерството за надворешни работи на Република Бугарија, детското ликовно студио „Св. Св. Кирил и Методиј“ од
Македонија

Бербок: Договорената промена на Уставот да не се користи во натпреварот за популарност или да добивка на изборите

А1он
Ако не сакате сите млади да одат во Европа, тогаш Европа треба да ја донесете овде, порача денеска шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок, на
Македонија

Македонската телевизија не се емитува во Бугарија, Ковачевски ќе бара одговор од МНР зошто

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе побара информација од Министерството за надворешни работи зошто програмата на македонската национална телевизија не се емитува во Бугарија,
Македонија

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов
Без разлика на испраќањето на Законот за регистрација на здруженија во Венецијанската комисија, овој закон ќе биде разгледан за време на билатералниот скрининг со ЕУ.
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов
Една од најосетливите теми во Македонија е чувството дека некој ги предизвикува посебноста, идентитетот и јазикот, а тоа чувство е надразнето со провокации од чинители
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со колегата Николај Милков во Софија рече дека ќе и предложи на Владата новиот Закон за регистрација
Македонија

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов
Во очекување на отворањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоеврад на кое се очекува да пристигнат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и на Левица,
Македонија

Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

А1он
Во Благоевград за денеска е закажано отворањето на македонскиот културен центар со името „Никола Вапцаров“. Од македонските претставници во име на претседателот Стево Пендаровски ќе
Македонија

ВИДЕО: Ковачевски нема да оди во Благоевград на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски нема да присуствува на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград, но ќе испрати документација до Софија во која ќе
Македонија

Бугарското МНР по вербалната нота на Османи: Говорот на омраза, посебно оној кон Бугарите во Македонија е неприфатлив

Орце Костов
Бугарското министерство за надворешни работи одговори на вербалната нота на македонскиот министер Бујар Османи која ја испрати по говорот на омраза и навредите кои ги