bugarija dogovor

Македонија

Ковачевски: Законот за здруженија ќе биде проверен од ЕУ во текот на скринингот

Орце Костов
Без разлика на испраќањето на Законот за регистрација на здруженија во Венецијанската комисија, овој закон ќе биде разгледан за време на билатералниот скрининг со ЕУ.
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ако се тргнат провокациите од Софија, македонските граѓани би почувствувале топлина од Бугарија

Орце Костов
Една од најосетливите теми во Македонија е чувството дека некој ги предизвикува посебноста, идентитетот и јазикот, а тоа чувство е надразнето со провокации од чинители
Македонија

(ВИДЕО) Османи: Ќе предложам до Владата Законот за здруженија да го испрати до Венецијанската комисија

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи по средбата со колегата Николај Милков во Софија рече дека ќе и предложи на Владата новиот Закон за регистрација
Македонија

Засилено полициско присуство во Благоевград, бугарското ВМРО протестира пред клубот „Никола Вапцаров“

Орце Костов
Во очекување на отворањето на македонскиот клуб „Никола Вапцаров“ во Благоеврад на кое се очекува да пристигнат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и на Левица,
Македонија

Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

А1он
Во Благоевград за денеска е закажано отворањето на македонскиот културен центар со името „Никола Вапцаров“. Од македонските претставници во име на претседателот Стево Пендаровски ќе
Македонија

ВИДЕО: Ковачевски нема да оди во Благоевград на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски нема да присуствува на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград, но ќе испрати документација до Софија во која ќе
Македонија

Бугарското МНР по вербалната нота на Османи: Говорот на омраза, посебно оној кон Бугарите во Македонија е неприфатлив

Орце Костов
Бугарското министерство за надворешни работи одговори на вербалната нота на македонскиот министер Бујар Османи која ја испрати по говорот на омраза и навредите кои ги
Македонија

Османи: Џамбаски овојпат претера со провокациите, МНР ќе реагира во Софија

Орце Костов
Министерот за надворешни работи Бујар Османи ќе испрати протестна нота до Бугарија поради говорот на омраза и навредите на европратеникот Ангел Џамбаски изречени кон македонскиот
Македонија

Бугарското МНР го осуди сквернавењето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар: Ваквите настани засекогаш да станат минато

А1он
Бугарското Министерство за надворешни работи го осуди јавното сквернавење на бугарската химна на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Бугарија и С. Македонија во Скопје. „Говорот
Македонија

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов
Бугарско знаме на споменикот на Гоце Делчев во Скопје. Изјави од европратеникот Ангел Џамбаски во кои вели: „Ние сме еден народ разделен со вештачка граница“,