bugarija dogovor

Македонија

Отворените прашања меѓу Бугарија и Северна Македонија можат да се решат, смета Радев

А1он
Напредокот на Република Северна Македонија кон полноправно членство во Европската Унија е стратешка цел за Бугарија. Сепак, неговото спроведување зависи од подготвеноста и политичката волја
Македонија

Димитров: Жалам што не помина амандманот за бугарската реторика, но посветени сме да продолжиме со билатералните напори

А1он
Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Северна Македонија, но изрази жалење што не помина амандманот на Зелените и
Македонија

Европскиот парламент го усвои Извештајот за Македонија, не помина амандманот со кој требаше да се осуди Бугарија

А1он
Со 558 гласови за, 70 против и 59 воздржани Европскиот Парламент ја усвои резолуцијата на известувачот за Северна Македонија, Илхан Ќучук. Извештајот ги поздравува напорите
Македонија

Фајон: Бугарското вето за С. Македонија е неодговорно

А1он
На дебатата за извештаите за земјите од Западен Балкан, европратеничката Тања Фајон оцени дека бугарското вето за преговорите со Северна Македонија е неодговорно. Таа порача
Македонија

Вархеји: Се надевам на одржување на првата меѓувладина конференција со С. Македонија до јули

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во обраќањето пред европратениците на почетокот на дебатата за годишните извештаи за напредокот за земјите од Западниот Балкан, изрази надеж
Македонија

Тинеке Штрик: Бугарските барања немаат никаква врска со критериумите за членство во ЕУ

А1он
Бугарските барања кон Северна Македонија за идентитетските прашања немаат никаква врска со критериумите за зачленување во ЕУ, вели холандската европратеничка од редовите на Пратеничката група
Македонија

Штајнакер: Конфликтот меѓу Бугарија и Северна Македонија е политичко прашање, срамота е што германското претседателство не го реши

А1он
Конфликтот меѓу Бугарија и Северна Македонија не е правно, туку политичко прашање. Срамота е што германското претседателство не беше во можност да го реши овој
Македонија

ЕП утре ќе расправа за годишниот извештај за С. Македонија, бугарските европратеници нема да ги поддржат амандманите за непримерно однесување на Софија

А1он
Европскиот парламент (ЕП) утре ќе расправа и гласа за годишниот Извештај за Република Северна Македонија, кон кој групите на Зелените и Социјалистите доставија предлози за
Македонија

Јотова: Амандманот на резолуцијата за Северна Македонија е недозволив

А1он
Европратениците подготвуваат недозволив амандман во резолуцијата за Република Северна Македонија, а тој е насочен против Бугарија. Невидено е дека таков документ содржи и укор кон
Македонија

Европратеници бараат провокативното однесување на Бугарија кон Македонија да се внесе во извештајот за земјава

А1он
Европскиот парламент (ЕП) утре и задутре треба да гласа за годишниот извештај за Република Северна Македонија, кон кој групите на Зелените и Социјалистите во ЕП