ministerstvo za nadvoresni

Македонија

Состанок на експертските работни групи на МНР на Македонија и на Бугарија

А1он
Во Скопје вчера се одржал состанок на експертските работни групи на Министерствата за надворешни работи на Северна Македонија и Бугарија, објавено е на сајтот на
Македонија

Еден Македонец во Нигер побарал помош, МНР бара начин за евакуација

А1он
Еден македонски државјанин побарал помош поради влошената безведносна состојба во Нигер информира Министерството за внатрешни работи. Од МНР велат дека преку Амбасадата во Каиро работи
Македонија

Предвреме отповикан македонскиот амбасадор во Чешка

А1он
Амбасадорот Сашо Тодоровски е вратен од Прага поради низа утврдени неправилности, информира денеска шефот на дипломатијата Бујар Османи на онлајн брифингот со новинарите. Како причина
Македонија

МНР: Министерот се обраќа на двата службени јазици, ВМРО-ДПМНЕ со груби лаги создава поделби

А1он
Зачудува однесувањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која иако себе си се декларира како партија заштитник на конзервативните вредности, за време на одбележувањето на Велигденските празници, поточно
Македонија

ВИДЕО: Дојави за бомби во ГТЦ, во МНР и во неколку школи, во тек евакуација

А1он
Дојава за поставени бомби утрово на електронските адреси добиле Градскиот трговски центар, Министерството за надворешни работи и повторно неколку скопски средни училишта. Единицата на МВР
Македонија

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најстрого го осудува вандалскиот чин што се случил вечерва, 23 ноември, при што меѓу другото со употреба
Спорт

Трајковски, Барди и селекторот Милевски добија дипломатски пасоши

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи, им додели дипломатски пасоши на фудбалските репрезентативци, Александар Трајковски и Енис Барди, како и на селекторот на репрезентацијата на