bugarski klub

Македонија

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он
Не се одржа денешното рочиште против охриѓанецот Илија Спасески, кој е обвинет за тепање на секретарот на бугарскиот клуб „Цар Борис“, Христијан Пендиков, кој по
Македонија

ВИДЕО: Млад битолчанец се повреди при обид да симне бугарско знаме

Орце Костов
Млад битолчанец се обиде да го симне бугарското знаме кое се вее над културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола. Додека некој го снима од далечина,
Македонија

Обвинение за „шефот“ на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, ја навредил еврејската заедница во Македонија

А1он
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за продолжено кривично дело предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна,
Македонија

МВР го расчисти случајот со претепувањето на копретседателот на бугарскиот клуб во Струга

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски информира дека МВР го расчистило случајот со нападот на копретседателот на бугарскиот клуб „Шемето“, Бекир Кадриески. Како што рече,
Македонија

Љупчо Георгиевски обвинет за ширење омраза: Претседателот на клубот во Битола ги навредил чувствата на Македонците

Орце Костов
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против претседателот на бугарскиот културен центар од Битола, Љупчо Георгиевски за предизвикување омраза, раздор и нетрпеливост врз национална,
Македонија

Милков: Затворањето на бугарските клубови ја зголемува тензијата, не знам дали Македонија е свесна за тоа

Орце Костов
Затворањето на бугарските клубови во Република Северна Македонија ја зголемува тензијата, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. Тој изјави дека претпочита да не
Македонија

„Цар Борис трети“ избришан од Централен регистар

Орце Костов
После бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ од Битола, Централниот регистар го избриша и културниот центар „Цар Борис Трети“ од Охрид. Централен го избриша „Цар Борис Трети“
Македонија

И името Цар Борис III пред бришење: Бугарскиот клуб доби негативно мислење од комисијата

А1он
Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Цар Борис III во називот на Здружението за афирмација на културните
Македонија

Комисијата за употреба на историските имиња утре ќе има седница за бугарскиот клуб „Цар Борис III“

А1он
Комисијата за употреба на историските имиња утре треба да има состанок и да достави извештај, по што ќе донесам соодветно решение, изјави денеска министерот за
Македонија

Бугарско МНР: Македонија ги крши основните принципи на ЕУ за слободно здружување

Орце Костов
Заменик министерот за надворешни работи и портпарол Костадин Коџобашев на редовен брифинг коментира дека институциите во Скопје не презентирале вистински аргументи за оспорување на регистрацијата