bugarski klub

Македонија

Вархеји: Подготвен сум да се сретнам со македонските Бугари

Орце Костов
На пукањето врз бугарсккиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид чие име е провокација за најголемиот дел од македонските граѓани, реагираше и еврокомесарот Оливер Вархеји
Македонија

За Радев, патот на Македонија кон ЕУ минува низ признавање на бугарската историја

Орце Костов
За бугарскиот претседател Румен Радев признавањето и почитувањето на македонските Бугари и нивното културно-историско наследство се единствениот начин Македонија да стигне до ЕУ. Испровоциран од
Македонија

Бугарска фондација за пукањето во Охрид: Четири куршуми влегле во канцеларијата, напаѓачот бил свесен дека може да убие луѓе

Кристијан Ландов
Четири куршуми завршиле во просториите на бугарскиот клуб со контроверзно име „Цар Борис III“ во Охрид. Ова се непотврдени информации кои ги споделија од бугарската
Македонија

МНР го осуди нападот на бугарскиот клуб во Охрид

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најстрого го осудува вандалскиот чин што се случил вечерва, 23 ноември, при што меѓу другото со употреба
Македонија

Повторно искршен бугарскиот клуб во Охрид, овојпат со употреба на оружје

Кристијан Ландов
Одново е искршен клубот „Цар Борис III“ кои дел од граѓаните го сметаат за бугарска провокација, а се наоѓа во центарот на Охрид. Повторно е
Македонија

ВИДЕО: Објавена снимка од нападот на бугарскиот центар „Цар Борис Трети“ во Охрид

А1он
Бугарската телевизија БТВ објави снимка од нападот на бугарскиот културен центар во Охрид „Цар Борис Трети“. Видеото е од надзорна камера, а на него се
Македонија

Уставниот суд оформи предмети за здруженијата „Културен центар Иван Михајлов” и Цар Борис III Охрид

А1он
Уставниот суд информира дека е оформен предмет во кој се оспорени Статутот и Програмата на Здружението „Културен центар Иван Михајлов”. Предметот се наоѓа во почетна
Македонија

Во Благоевград отворање на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

А1он
Во Благоевград за денеска е закажано отворањето на македонскиот културен центар со името „Никола Вапцаров“. Од македонските претставници во име на претседателот Стево Пендаровски ќе
Македонија

ВИДЕО: Ковачевски нема да оди во Благоевград на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски нема да присуствува на отворањето на македонскиот културен центар „Никола Вапцаров“ во Благоевград, но ќе испрати документација до Софија во која ќе
Македонија

Министерството за надворешни го осуди кршењето на таблата на бугарскиот клуб вo Охрид

А1он
Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најстрого го осудува вандалскиот чин кој се случи денес, 12 октомври во Охрид, со кој е искршена