milkov

Македонија

Милков: Затворањето на бугарските клубови ја зголемува тензијата, не знам дали Македонија е свесна за тоа

Орце Костов
Затворањето на бугарските клубови во Република Северна Македонија ја зголемува тензијата, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. Тој изјави дека претпочита да не
Македонија

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов
Македонија нема рокови за спроведување на барањата во францускиот предлог кој беше услов Европската унија да ни даде зелено светло за скрининг процесот кој ќе
Македонија

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов
Ако се обезбедат услови за почнување на дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди колегата Донев дека ќе
Македонија

Милков: Не можеме да прифатиме дека од трговија со дрога се финансираат бугарските клубови

Орце Костов
Бугарија ќе ги преземе сите мерки во врска со случајот „Пендиков“ и тие се веќе во тек, изјави министерот за надворешни работи Николај Милков. Милков
Македонија

Милков: Амбасадорот Ангелов не се враќа во Македонија додека Софија не види знаци на промена

Орце Костов
Бугарскиот амбасадор во Република Македонија Ангел Ангелов ќе остане надвор од државата додека Софија не види знаци на промена. Цинично е да се разговара за
Македонија

Милков: Историската комисија е заслужна што утре заеднички ќе го славиме Свети Климент Охридски

Орце Костов
Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков рече дека заедничката историска комисија има најголеми заслуги што утре неговата земја и Македонија ќе го прослават
Регион

Милков: Русија има право да мобилизира Бугари со руско и бугарско државјанство

А1он
Русија има право да мобилизира Бугари со руско и бугарско државјанство кои се на територијата на државата, изјави вршителот на должноста министер за надворешни работи