Милков: Затворањето на бугарските клубови ја зголемува тензијата, не знам дали Македонија е свесна за тоа

Од:

Затворањето на бугарските клубови во Република Северна Македонија ја зголемува тензијата, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков.

Тој изјави дека претпочита да не го коментира интервјуто на македонскиот претседател Стево Пендаровски, во кое тој вели дека во последните две години немал ниту еден конструктивен разговор со неговиот бугарски колега Румен Радев. Тој, сепак, изјави дека откако е усвоен таканаречениот европски предлог, не гледа ниту еден чекор за негово спроведување или за имплементација на Договорот за добрососедство.

„Претпочитам да не ја коментирам изјавата на Пендаровски. Дајте им малку мир, бидејќи очигледно оваа ескалација на тензијата и подигнувањето на степени работи на штета на она што треба да го направат. Дали свесно се обидуваат да ја подигнат тензијата Не знам, но она што би го кажал е дека откако е усвоен таканаречениот европски предлог, не гледаме да се направи ниту еден чекор за негово спроведување или Договорот – ниту учебниците, ниту ништо“, рече Милков.

Би можело да ве интересира

Рочиштето за тепањето на Пендиков одложено поради штрајкот на судската администрација

А1он

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов

ВИДЕО: Млад битолчанец се повреди при обид да симне бугарско знаме

Орце Костов

Обвинение за „шефот“ на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, ја навредил еврејската заедница во Македонија

Горан Наумовски

МВР го расчисти случајот со претепувањето на копретседателот на бугарскиот клуб во Струга

Претседателот Румен Радев врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов

Ана Ололовска