bugarski klubovi

Македонија

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов
Европската комисија против расизам и нетолеранција (ЕКРИ) го објави својот шестти извештај од мониторинг циклусот за Македонија, во кој се оценуваат случувањата во напорите на
Македонија

ВИДЕО: Млад битолчанец се повреди при обид да симне бугарско знаме

Орце Костов
Млад битолчанец се обиде да го симне бугарското знаме кое се вее над културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола. Додека некој го снима од далечина,
Македонија

Обвинение за „шефот“ на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, ја навредил еврејската заедница во Македонија

А1он
Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен предлог против едно лице кое се товари за продолжено кривично дело предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна,
Македонија

Претседателот Румен Радев врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов

А1он
Претседателот Румен Радев му врачи бугарски лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов на церемонија во претседателската резиденција. На почетокот на церемонијата беше отсвирена
Македонија

Претседателите на бугарските клубови во Македонија ќе добијат бугарски пасоши, ќе им ги врачи Радев

Орце Костов
Претседателот Румен Радев на церемонија во Домот на оружјето ќе им ги врачи бугарските лични документи на Љубчо Георгиевски и Благој Шаторов, соопштија од прес-службата
Македонија

Милков: Затворањето на бугарските клубови ја зголемува тензијата, не знам дали Македонија е свесна за тоа

Орце Костов
Затворањето на бугарските клубови во Република Северна Македонија ја зголемува тензијата, изјави бугарскиот министер за надворешни работи Николај Милков. Тој изјави дека претпочита да не